Gölge Öğretmen

Damla İnsan Kaynakları
Eleman Arıyorum Firmanıza-Evinize Eleman mı Arıyorsunuz?
İş Arıyorum Hemen Bilgilerinizi Bırakın, İş Sizi Bulsun !

gölge öğretmenGölge öğretmen: Gelişim ya da davranış bozukluğu bulunan, günlük bakımlarını tek başına yapamayan, yardıma muhtaç, zihinsel engelli veya sosyal iletişim kopukluğu yaşayan çocuklarımıza yardımcı olan kişilerdir.

Gölge öğretmenin üniversitelerin çocuk gelişimi ve eğitimi, okul öncesi öğretmenliği, psikoloji gibi özel eğitim bölümlerinde okuyan ya da mezun veya bu eğitimi özel kurumlarda almış kişiler olması gerekmektedir.

Gölge öğretmen'lerimiz çocuklarımızın hayatını, yaşam şekillerini ve kalitesini, sosyal ilişkilerini zekâ ve motor becerilerini geliştirmede katkıda bulunurlar.

Çocuğun kendisine verebileceği ya da dışarıdan gelebilecek zararlara karşıda koruyucu olurlar. Aynı zamanda onları okul veya sınıf içinde gözlemleyip aile ve uzman kişilerle paylaşıp birlikte hareket ederek birey olarak yetiştirirler.  Deneyimli, eğitimli, referanslı, güvenilir gölge öğretmen, yatılı,gündüzlü gölge öğretmenlerimiz bulunmaktadır.

Zihinsel bir sorunu olan bir çocuğunuz varsa büyük ihtimalle onun aklını ve becerilerini geliştirmek, hayatını kolaylaştırmak ve güzelleştirmek, topluma katılmasını sağlamak gibi konularda zorluklar çekiyorsunuzdur. Ülkemizde özel eğitime muhtaç çocuklar için yeterli ve uygun destek sağlayacak eğitim kurumları miktar ve nitelik açısından maalesef yeterli değildir. Bu durumda özel çözüm yollarına başvurmanız gerekebilir. Gölge öğretmen işte bu yollardan biridir.

Gölge Öğretmen Kimdir?

Duyu ve davranış bozuklukları, down sendromu, öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, nöro – gelişimsel bozukluklar, otizm gibi sorunları olan okul çağındaki bireylere destek veren, rehberlik yapan bir eğitimci tipidir. Gölge öğretmenlik yapan kişiler genellikle özel eğitim, çocuk gelişimi ve psikoloji gibi bölümlerde eğitim almış ve mezun olmuşlardır.

Kolaylaştırıcı Kişi Kimdir?

Geçtiğimiz günlerde MEB tarafından otizmli çocukların yanında bir kolaylaştırıcı kişi bulunmasının yasal mevzuata bağlanacağı açıklandı. Kimi aileler daha önce de okul yönetimiyle anlaşarak okulda ve sınıfta çocuklarının yanında bulunabiliyor veya ücret karşılığında anlaştıkları bir gölge öğretmen bulundurabiliyorlardı. Bundan sonra bu işin yasal bir düzenleme dahilinde yapılması düşünülüyor. Bunun için ailenin tavsiyesi alınacak ve okulda kurulmuş olan özel bir komisyon da konuyu görüşüp karara bağlayacak.

Gölge Öğretmen Ne İş Yapar?

Rehberliğini üstlendiği çocuğun;

*Sıraya girme, parmak kaldırma, başkalarına selam verme, bekleme, diğer öğrencilerle uyum içinde hareket etme gibi okul ve sınıf içinde uygulanması gereken tutum ve davranışları öğrenmesine ve uygulamasına yardım eder.

*Okulda ve sınıfta her zaman etrafında bulunur, yardımcı olur, gözlem yapar.

*Derslerini anlamasına, ödevlerini yapmasına yardım eder.

*Çocuğun okul ve ev ortamındaki davranışlarını gözlemler, gözlemlerini ebeveynlerle ve gerek olması halinde uzman doktorlarla paylaşır.

*Gidermekte zorlandığı ihtiyaçlarını giderebilmesi için yol gösterir, bağımsızlaşmasına yardımcı olur.

*Sosyalleşme ve iletişim becerilerinin gelişmesi için rehberlik eder.

*Ders sırasında yanında bulunur, anlatılanları anlamasına, derse katılmasına yardım eder.

Gölge Öğretmen Ailelere Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Zihinsel – fiziksel engelli bir çocuğun ebeveyni olmak kolay değildir. Çocuğunuz, kendi yaşlarındaki sağlıklı çocukların kolayca yapabildiği birçok basit, gündelik işi yapmakta güçlük çeker. Bu durum kendinizi çaresiz hissetmenize, çocuğun geleceğiyle ilgili yoğun endişeler duymanıza sebep olur. Büyük bir sabırla, umutla ona bir şeyler öğretmeye, daha becerikli ve bağımsız olmasını sağlamaya çalışırsınız. Bunu başarabilirsiniz de, fakat bu oldukça yorucu ve yıpratıcı bir süreçtir.

Gölge öğretmen benzer durumdaki ailelerin en büyük yardımcısıdır. Çocuk gelişimi ve eğitimi gibi alanlarda bilgili olduğu için çocuğunuza, özel durumuna uygun bir şekilde yardımcı olmanın yollarını bilir. Yükünüzün hafiflemesini ve umudunuzun büyümesini sağlar. Çocuğunuza nasıl davranmanız gerektiği konusunda yol gösterir.

Gölge Öğretmen Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Bir konuda eğitim almış olmak insanın o konuda iyi ve verimli işler çıkarabilmesi için tek başına yeterli değildir. Bu yüzden, bir gölge öğretmenin aynı zamanda aşağıdaki özellikleri de taşıması gerekir:

*Çocukları sevmek

*Çocuklarla başarılı bir şekilde iletişim kurabilmek

*Sabırlı, şefkatli ve anlayışlı olmak

*İşini sevmek, sorumluluklarının bilincinde olmak

*İyi bir gözlemci olmak

*İyi bir araştırmacı olmak, alanıyla ilgili yenilikleri takip etmek ve yaptığı işe yansıtmak

*Dakik ve düzenli olmak

Gölge Öğretmen Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

*Zihinsel rahatsızlıkların pek çok türü ve seviyesi vardır. İşe alacağınız gölge öğretmenin çocuğunuzun özel sorunu hakkında bilgi sahibi olduğundan emin olun.

*Bir çocuk temel gereksinimlerini kendi başına karşılayabiliyorsa, öğrenmekten çok sosyalleşme, grup içinde gerektiği şekilde etkin olma gibi konularda zorluk çekiyorsa, eğitim hayatının bir kısmını tamamlamışsa meslek lisesi seviyesinde eğitim almış bir gölge abla ona destek olmak için yeterli olabilir. Fakat bazı durumlarda deneyimli gölge öğretmen adaylarını tercih etmek gerekir. Örneğin daha yeni otizm tanısı koyulmuş, herhangi bir eğitim almaya başlamamış, iletişim kurmakta sorun yaşayan çocuklar söz konusu olduğunda eğitimli tecrübeli bir gölge öğretmen daha iyi bir alternatif olur.

Tercihiniz bir gölge abla ile çalışmak olursa onun bazı becerilere sahip olduğundan emin olmalısınız. Gölge ablası çocuğunuzla iletişim kurabilmeli, onun ihtiyaçlarını anlayıp karşılayabilmeli, gerektiği zaman çıkarlarını korumak adına önlem alabilmelidir. Ayrıca işini yaparken bağlantı kurabileceği okul görevlileriyle doğru ve sağlıklı bir şekilde iletişim kurabilmesi, işbirliği yapabilmesi gerekir.

*Gölge öğretmen seçerken adayın işinin gerektirdiği kişilik özelliklerine sahip olduğundan emin olmalısınız. Çocukları sevmeyen, anlamayan, onlarla çeşitli biçimlerde iletişim kuramayan, şefkat ve sabırla yaklaşamayan biri bu işi gerektiği şekilde yapamaz ve size ihtiyaç duyduğunuz faydayı sağlayamaz.

Anlaşmayı düşündüğünüz adayın çocuğunuzla ilk karşı karşıya geldiğinde nasıl davrandığını, nasıl konuştuğunu, beden dilini dikkatle gözlemleyin. Bu size çocuklara ve işine yaklaşımı hakkında fikir verecektir.

“Gölge Öğretmen Arıyorum” İlanları Veren Birçok Aile Var

Eğitim kurumlarının çoğunun engelli çocuklar için yeterli desteği sağlayamaması ebeveynlerin “Gölge öğretmen arıyorum” türünden ilanlar vererek çocukları için özel bir eğitimci aramalarına yol açıyor. Bu durum gölge öğretmenlik yapmayı isteyen kişilerin sayısının da artmasına sebep oluyor. İşini severek yapan, gerektiği gibi yerine getiren sorumluluk sahibi öğretmenler rehberliğini üstlendikleri çocukların olabilecekleri en iyi noktaya gelmesini sağlayabiliyorlar. Bu destek ebeveynlere de dinlenme ve rahatlama fırsatı veriyor, böylece çocuklarıyla daha iyi ilgilenebiliyorlar.

Anlaştığınız gölge öğretmen sadece çocuğunuza değil, size de iyi geliyor böylece. Çevrenizde çocuğunuzla ilgilenen, ona yol gösteren ve gelişiminin hızlanmasına, okul ortamına ayak uydurmasına yardım eden biri olmasının rahatlığını yaşıyorsunuz. Öğretmenin çocuğunuz üzerindeki olumlu etkilerini görünce kendinizi daha iyi ve umutlu hissediyorsunuz.

Çocuğunuzun Sorunu İleri Seviyedeyse Donanımlı Bir Gölge Öğretmen Aramalısınız

Gölge öğretmenlik yapan kişiler temelde aynı işi yapmakla beraber eğitim ve tecrübe seviyesi hepsinde aynı değildir ve ayrıca kişisel farklılıkları vardır. İleri derecede zihinsel engelli bir çocuğunuz varsa sizin hem eğitimli ve deneyimli, hem de işini seven ve en iyi şekilde yapan birine ihtiyacınız olacaktır. Böylece çocuğunuzun en kısa sürede mümkün olan en uzun yolu kat etmesini sağlayabilirsiniz.

Gölge Öğretmen Sınıf Öğretmeni ile İşbirliği Yaparak Çalışır

Gölge öğretmen sınıf öğretmeninin kendisine sorduğu bir soruyu üstüne alınmayan, tuvalete gitmek veya bütün sınıfa sorulan bir soruyu cevaplayabileceğini belirtmek için parmak kaldırıp izin istemesi gerektiğini bilmeyen öğrencisini bu konularda doğru hareketleri yapmaya teşvik eder. Böylece rehberlik yaptığı öğrencinin sınıf içi kuralları öğrenmesini ve sınıf öğretmeninin verdiği talimatları kavramasını sağlar. Öğrencisi bir şeyi kendiliğinden yapabilmeye başlayınca o konuda yardımcı olmayı bırakır. Böylece yavaş yavaş çocuğun becerilerinin gelişmesini, cesaretinin ve sosyal yeteneklerinin artmasını sağlar.

Damla Danışmanlık ile Gölge Öğretmen Bulmak

Çocuğunuzun yavaş ve yetersiz seyreden zihinsel gelişimini hızlandırıp güçlendirmek için bir gölge öğretmen / kolaylaştırıcı kişi ile anlaşmayı düşünüyorsanız bize başvurabilirsiniz. Durumunuz ve talepleriniz hakkında bilgi aldıktan sonra en kısa zamanda portföyümüzden sizin için en ideal olan adayları tespit eder ve bizim de yer alabileceğimiz bir görüşme sırasında sizinle buluştururuz.

Gölge Öğretmen Arıyorum diyorsanız tıklayın.