Üniversiteli Oyun Ablası

Damla İnsan Kaynakları
Eleman Arıyorum Firmanıza-Evinize Eleman mı Arıyorsunuz?
İş Arıyorum Hemen Bilgilerinizi Bırakın, İş Sizi Bulsun !

Günümüzde birçok aile çocuklarının eğitsel ihtiyaçları için bir oyun ablası veya oyun abisi tutma yoluna gidiyor.  Bir üniversiteli oyun ablası ile anlaşmak ebeveynlerin içine büyük rahatlık veriyor; zira böylece evin çocuğu nitelikli zaman geçiriyor, mevcut becerilerini güçlendiriyor veya yeni beceriler ediniyor. Eğitimli oyun ablaları okula giden çocukların derslerine çalışmasına ve ödevlerini yapmasına da yardımcı oluyorlar.

Oyun Ablası Kimdir?

Bakım verdiği çocuğa yabancı dil, müzik, oyun, satranç, eğitsel faaliyetler, okul öncesi eğitim gibi konularda yardımcı olan, çocuk okula gidiyorsa dersleri ve ödevleri için destek olan kişidir. Saat ücreti alarak yarı zamanlı çalışır.

Aynı işi yapan eğitimli genç erkekler de oyun abisi olarak isimlendirilir.

Üniversiteli Oyun Ablası Çocuğunuza Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Üniversiteli oyun ablaları dünyanın birçok ülkesinde çocuklu ailelerin tercih ettiği personellerdir. Çocuk gelişimi ve eğitimi gibi alanlarda eğitim almış oldukları için çocuklara neyi, nasıl öğreteceklerini bilirler. Bakım verdikleri çocuğun yeteneklerini ve eksik yönlerini tespit edebilirler. Genç ve dinamik olduklarından çocukların bitmez tükenmez enerjisine ayak uydurmakta güçlük çekmezler. Çoğu belli bir sanat veya bilim dalıyla ilgilidir ve baktıkları çocuğu da bu alanda eğitebilirler. Yabancı dil eğitimi verebilirler.

Oyun ablası seçerken çocuğunuzun hangi alanlarda gelişmesini istediğinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin İngilizce öğrenmesini istiyorsanız İngilizce bilen oyun ablası, müzik eğitimi almasını istiyorsanız müzikle ilgilenen bir oyun ablası aradığınızı belirtmelisiniz.

Oyun Ablasının Görev ve Sorumlulukları

  • Çocuğun becerilerini, ilgi alanlarını ve eğilimlerini tespit edip aileyi bu konuda bilgilendirmek

  • Çocukla birlikte yaşına uygun, eğitici ve eğlenceli oyunlar oynamak

  • Ailenin isteğine göre çocuğa yabancı dil, satranç, müzik, spor gibi konularda eğitim vermek

  • Ebeveynlerin dışarıda olduğu zamanlarda çocuğun yanında kalmak

Oyun Ablası Çocukla Ne Gibi Etkinlikler Yapar?

Oyun ablasının çocukla birlikte yapacağı aktiviteler çocuğun yaşına, ihtiyaçlarına ve ailenin beklentilerine göre değişir. Çocuğunuzla birlikte oyunlar oynar, kitap okur, yemek hazırlar, öz bakım becerilerinin gelişmesine yardım eder, ödevlerine yardımcı olur, gerektiği gibi yapıp yapmadığını kontrol eder. Ebeveynler davetlere, iş yemeklerine, sinemaya gittikleri zaman çocuğa eşlik eder.

Oyun Ablası ile Çocuk Bakıcısı Aynı Şey Değildir

Üniversiteli oyun ablaları çocuk bakıcıları gibi belirli bir aylık ücret karşılığında düzenli olarak çalışan kişiler değildirler. Onları bir nevi ev öğretmeni olarak değerlendirmek gerekir. Çocuğunuzun bir bakıcısı yoksa bile zaman zaman bir oyun ablasının eğitici hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bir çocuk bakıcısı istihdam etmekteyseniz yine aynı şeyi yapabilirsiniz.

Çocuk bakıcılarının çoğu belirlenmiş bir aylık ücret karşılığında, yarım gün veya tam zamanlı çalışan kişilerdir. Yatılı olarak da hizmet verebilirler. Aralarında fazla öğrenci yoktur.

Üniversiteli oyun ablası ise çoğu zaman öğrencidir. Görevi çocuğunuzu belli alanlarda eğitmek, zamanını verimli ve gelişimine yardım edecek şekilde geçirmesini sağlamaktır. Genellikle psikoloji veya çocuk gelişimi eğitimi almaktadır, fakat başka bir bölümde okuyor da olabilir. Saat ücreti karşılığında 1 – 2 saat için de tutulabilir. Örneğin bir gece birkaç saat için dışarıya çıkmanız gerekiyorsa çocuğunuzun yalnız kalmaması ve kaliteli zaman geçirmesi için bir oyun ablasıyla anlaşabilirsiniz.

Oyun Abisi / Ablası Çocuğunuza Yabancı Dil Öğretebilir

Çocuğunuzun küçük yaştan itibaren yabancı dil öğrenmeye başlamasını veya yabancı dil notunun daha yüksek olmasını istiyorsanız öğrenmesini istediğiniz dili bilen bir oyun ablasıyla anlaşabilirsiniz.

İyi Bir Oyun Ablası Hangi Özelliklere Sahiptir?

İyi bir oyun ablasının sahip olması gereken bazı özellikler geneldir. Örneğin bütün aileler çocuk oyunlarını, bir çocuğa yaşına uygun, faydalı ve verimli etkinliklerle zaman geçirtmenin yollarını bilen bir oyun ablasını tercih eder. Oyun ablasının çocuğun gelişimini her yönden takip etmesi ve ailenin taleplerini dikkate alması da gerekir. Ayrıca çocukta gözlediği olumlu ve olumsuz şeyleri ebeveynleriyle paylaşmalı ve tavsiyeler vermelidir.

Bunların dışında ailenin istediği belirli niteliklere de sahip olmalıdır. Bazı ebeveynler İngilizce bile oyun ablası ararken bazıları çocuklarına gitar çalmayı, resim yapmayı, dans etmeyi veya satranç oynamayı birini tercih ederler.

Oyun ablasının çalıştığı evde disiplinli davranması ve sigara içmemesi gerekir. Türkçeyi düzgün kullanmalı, konuşması ve davranışlarıyla eğitim verdiği çocuğa iyi örnek olmalıdır.

“Üniversiteli Oyun Ablası Arıyorum” Diyorsanız Damla İnsan Kaynakları Olarak Hizmetinizdeyiz

Nitelikli bir oyun ablası bulmak istiyorsanız Damla İnsan Kaynakları ailesi olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. 20 yılı aşkın zamandır aileler ve firmalar için personel temin eden tecrübeli ve güvenilir bir firmayız. Bize oyun ablasında aradığınız özellikleri belirtmenizden hemen sonra zengin eleman portföyümüzden sizin için en uygun olan adayları tespit etmek üzere harekete geçebiliriz.

Üniversiteli Oyun Ablası Arıyorum diyorsanız tıklayın.