Refakatçi

Damla İnsan Kaynakları
Eleman Arıyorum Firmanıza-Evinize Eleman mı Arıyorsunuz?
İş Arıyorum Hemen Bilgilerinizi Bırakın, İş Sizi Bulsun !

refakatçiBir yakınınız uzun süre hastanede veya evde yatmak durumunda kaldığında bir refakatçi ile anlaşma ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu çoğunlukla hasta ve / veya yaşlı bireyin yanında geceleri devamlı olacak biri olmadığında, hasta yakınları sürekli olarak onun yanında bulunamadıklarında tercih edilen bir alternatiftir.

Damla Danışmanlık aracılığıyla tanışabileceğiniz refakatçiler bir hastaya bakım verebilecek fiziksel ve sinirsel güce sahip, referanslı, temiz, sabırlı ve güvenilir kişilerdir. Hastanızın hastane veya ev ortamında mükemmel bir şekilde bakılmasını istiyorsanız sizi en kısa sürede CV portföyümüzdeki refakatçi adaylarıyla tanıştırabiliriz.

Hasta bakımı, özellikle uzun süre yapılması gerektiğinde insanı yoran ve moralini bozan bir sürece dönüşebilir. Her zaman hastanızın yanında bulunmak, onu ellerinizle besleyip bakımı için yardımcı olmak istersiniz ama şartlarınız buna müsait olmayabilir. Öte yandan bu sorumluluğu uzun bir süre boyunca üstlenen kişiler bir noktadan sonra gerek fiziksel, gerekse sinirsel olarak yıpranmaya başlarlar. Bu sorumluluğu hastanızı güvenle emanet edebileceğiniz bir refakatçi ile paylaşarak hastanıza daha iyi bakılmasını sağlayabilirsiniz.

Hastanızın yanında gündüzlü veya yatılı olarak kalacak güvenilir bir refakatçiye ihtiyacınız varsa sizi en kısa zamanda uygun biriyle buluşturmaktan mutluluk duyarız.

Sağlık sektöründe kişisel bakım hizmeti veren kişiler refakatçi veya hasta refakatçisi olarak anılır. Refakatçiler hastane ortamında yatmakta olan hastalar için de, evde bakım hizmeti için de aranabilirler.

Refakatçi Kimdir?

Refakatçi, hastanede veya evde yatmakta olan ve sürekli yanında olma, yardım etme imkanı bulamadığınız yakınlarınızın bakımı için size yardımcı olan kişidir. Bu iş bazen profesyonel bir hasta bakıcısı veya hemşire tarafından, bazen bu hizmete talip olan, bu alanda iş arayan herhangi biri tarafından yapılır. Hangisiyle çalışmayı tercih edeceğiniz size kalmış bir şeydir ama bu görevi yerine getirmesi için anlaştığınız kişinin güvenilir ve işini gereken dikkat ve titizlikle yapacak biri olduğundan emin olmalısınız.

Hasta Refakatçisi Ne İş Yapar?

Refakatçi görev tanımı hastanın durumuna, şartlarına, hasta yakınlarının taleplerine, doktorun talimatlarına göre değişir. Bu iş bazen hastaya tuvalete gitmesi için yardımcı olmaktan, ilaçlarını zamanında almasını ve yemeğini yemesini sağlamaktan ibarettir. Bazı hallerde ise alt temizliği, hastanın gezdirilmesi, egzersiz yaptırmak, masaj yapmak, yara bakımı gibi başka işleri de kapsar.

Refakatçinin görevleri temelde bakımını üstlendiği hastanın giderilmesi gereken her türlü ihtiyacının giderilmesine yardımcı olmaktır. Söz konusu görevleri şu şekilde sıralayabiliriz:

*Hastanın gerektiği şekilde beslenmesini sağlamak: Bu, hastanın yemeğini yedirmek, kendisi yerken yanında bulunarak bir sorun yaşamadığından ve yeterince yediğinden emin olmak veya midesine giden tüpe doğru zamanlarda, doğru miktarda hasta maması koymak şeklinde olabilir.

*Doktorun tavsiye ettiği tedavi programının uygulandığından emin olmak: İyi bir refakatçi bakım verdiği hastanın tedavi programını eksiksiz olarak bilir ve uygulanması için üstüne düşen her şeyi yapar. Kişinin ilaçlarını tam olarak, doğru zamanlarda ve önerilen koşullar altında kullanmasını sağlar.

*Hastanın yattığı odanın temiz, havalandırılmış, düzgün ve düzenli olmasını sağlar.

*Gerekiyorsa hasta bireye belli egzersizler yaptırır, masaj yapar.

*Hastanın kişisel bakımıyla ilgilenir. Vücudunun ve kıyafetlerinin temiz olmasına dikkat eder.  Gerektiği zaman giysilerini değiştirir veya değiştirmesine yardımcı olur, ağız ve diş bakımına dikkat eder, kozmetik bakım yapar.

*Hastayı sürekli gözlem altında bulundurur, tespit ettiği olumlu ve olumsuz gelişmeleri yakınlarıyla ve gerektiği zaman doktoruyla paylaşır.

*Bakım verdiği kişinin yaşına, cinsiyetine, becerilerine ve zevklerine uygun etkinlikler üzerinde düşünür ve uygun olanları hayata geçirir. Gazete veya kitap temin eder, gerekirse kendisi okur, televizyon seyretmesini veya oyun oynamasını sağlar.

İyi Bir Refakatçi Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

*İyi bir hasta refakatçisinazik, şefkatli, sabırlı ve anlayışlı olmalıdır. Hastasına moral vermeli, onunla sohbet ederken güzel ve umut verici şeylerden söz etmelidir. Bireyin hasta ve / veya yaşlı olduğu için basit eylemleri yapamaması durumunda sinirlenmemeli, yardımcı olmalı ve destek vermelidir.

*Hasta bireyin bakımı için yapılması gereken bazı işler fiziksel güç gerektiriyorsa sağlıklı ve enerjik adaylarla görüşmelisiniz.

*Refakatçinin temiz bir insan olması gerekir. Hastasının temizliğine ve kişisel bakımına yardımcı olmalı, yaşama alanını temiz tutmalı, düzenlemeli, ısısına dikkat etmeli ve gerektiği zaman havalandırmalıdır.

*Hasta bakımı yapmak bazen yorucu, yıpratıcı bir iş olabilir. İnsanları ve hasta bakıcılığı yapmayı sevmeyen, hastalarla ilgili sorunlardan, işlerden ve görüntülerden rahatsız olan biri bu işi gerektiği şekilde yapamaz. Bu yüzden, özellikle hastanıza bakım vermenin zor olacağını düşünüyorsanız alt değiştirmek, ördek temizlemek, yara bakımı yapmak gibi şeylerden rahatsız olmayacak ve bunları gereğince yapacak profesyonel bir refakatçi ile anlaşmanız daha iyi olur.

Buna karar verirken hastanızın durumu üzerinde iyice düşünmelisiniz. Bazen bir hastanın hastalığından dolayı güçsüz, takatsiz olmak dışında pek bir problemi yoktur. Bu durumda nazik, şefkatli ve temiz biri ona bakım vermek için yeterli olabilir. Hastayı tuvalete kadar götürmek, üstünü değiştirmesine, yemeğini yemesine yardımcı olmak, yürüme egzersizleri yapmasına yardım etmek gibi şeyleri pek çok kişi yapabilir. Fakat daha ağır, daha zorlu görevler için deneyimli bir profesyonelle anlaşmak gerekebilir.

*Bazı durumlarda refakatçinin ilkyardım konusunda bilgili ve tecrübeli olması gerekebilir.

*Soğukkanlılık önemlidir, zira bu özelliğe sahip olan biri beklenmedik olumsuz bir şey olduğunda durumu telaşa ve paniğe kapılmadan kısa sürede değerlendirir ve yapması gereken en doğru şeyi yapar.

Profesyonel Refakatçi

Refakatçi seçerken dikkate almanız gereken en önemli noktalardan biri hastanızın durumudur. Özellikle zorlayıcı, yorucu bir hasta bakım sürecinin söz konusu olduğu durumlarda profesyonel refakatçi adaylarını tercih etmek daha doğru bir tutum olur. Hastanızın bulunduğu hastanedeki hasta bakıcısı veya hemşireler arasından bu işe talip olanlar çıkabilir.

Tecrübeli Refakatçi

Bakıma ihtiyacı olan hasta annenizi, babanızı veya başka bir yakınınızı hastanede veya evde tecrübeli bir refakatçinin yanında bırakmayı tercih edebilirsiniz. Bu görevi daha önce de üstlenmiş olan biri neler yapması gerektiğini zaten bilir ve bu yüzden içiniz daha rahat olur. Buna yine hastanızın durumuna göre karar vermelisiniz.

Referanslı Refakatçi

Seçiminizi daha önce bu işi layıkıyla yapmış referanslı refakatçi adayları arasından yapmayı isterseniz ilanınızda veya bağlantı kurduğunuz İnsan Kaynakları firması görevlilerinden biriyle görüşürken bunu belirtin. Adaylarla görüşürken referanslarını detaylı olarak sorgulayın, daha önce yanında çalıştıkları bir veya birkaç kişinin görüşlerini alın.

Refakatçi Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Refakatçi arıyorum” ilanı vermeden veya bir firmadan sizin için böyle birinin bulunmasını istemeden önce, hastanızın durumunu ve şartlarını da mutlaka göz önünde bulundurarak, görüşeceğiniz refakatçi adaylarının sahip olması gereken özellikler hakkında bir liste hazırlayın. Bu listede hasta bakımı ile ilgili işlerin tamamını açıklayın. Tuvalete gidebilecek mi, bez değiştirilmesi gerekiyor mu, egzersiz ve masaja ihtiyacı var mı, ne şekilde beslenmesi gerekiyor; bunların hepsini belirtin. Eksiksiz bir liste yaparsanız istediğiniz özellikleri taşımayan adaylarla zaman kaybetmek durumunda kalmazsınız. Ayrıca daha sonra ortaya çıkan ekstra işler aranızda sorun yaşanmasına yol açabilir.

Refakatçiden hastanın bakımı dışında başka şeyler de isteyecekseniz bunları da belirtin.

Görüştüğünüz adayın insanları seven ve onlara nezaketle yaklaşan, şefkatli, sabırlı, pozitif, enerjik, temiz - düzenli ve soğukkanlı biri olup olmadığını sorgulayın.

Okulların ilgili bölümlerinden mezun olmuş veya kursların programlarına katılmış eğitimli bir refakatçi arıyorsanız adayların diploma ve benzer belgelerini isteyin ve inceleyin.

Damla Danışmanlık ile Refakatçi Bulmak

Filipinli bakıcı, makam şoförü, özel şoför, dadı, çocuk bakıcısı, yaşlı bakıcısı, oyun ablası, yatılı bakıcı, gölge öğretmen, ikiz bebek bakıcısı, Nepalli bakıcı, yabancı dil bilen bakıcı gibi personel arayışlarınız için olduğu gibi hasta refakatçisi ihtiyacınız için de Damla İnsan Kaynakları firmasına güvenebilirsiniz.

20 yıllık tecrübemizle sizin için kısa zamanda iyi bir refakatçi temin edebiliriz. Bunun için bizimle iletişim kurup aradığınız özellikleri belirtmenizi rica ederiz. Portföyümüzden kriterlerinize uygun bir veya birkaç aday bulmamız ve sizi adaylarla tanıştırmak üzere bir toplantı talep etmemiz uzun sürmeyecektir.

Refakatçi Arıyorum diyorsanız tıklayın.