Yaşlı Bakıcısı

Damla İnsan Kaynakları
Eleman Arıyorum Firmanıza-Evinize Eleman mı Arıyorsunuz?
İş Arıyorum Hemen Bilgilerinizi Bırakın, İş Sizi Bulsun !

Ailenizde özel bakıma ihtiyacı olan yaşlı bireyler varsa ve onların fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarının bu konuda eğitim almış profesyoneller tarafından giderilmesini istiyorsanız nitelikli bir yaşlı bakıcısı ile çalışmanız gerekir. Evde yaşlı bakımı yaşlı bireyin karnının doyurulması, temizliğinin ve öz bakımının sağlanması, ilaçlarının verilmesinden ibaret bir süreç değildir.

yasli bakicisi

 Her açıdan daha kırılgan, hassas ve güçsüz hale gelmiş ve/veya sağlık sorunları da olan anne veya babanızın, belki kayınvalidenizin veya amcanızın bakımı söz konusudur ve Damla Danışmanlık bu sürecin üstesinden mükemmel bir şekilde gelebilmeniz için size yardımcı olmaya hazırdır.

Yaşlı bireye bakan kişinin iyi niyetli ve ilgili olması kesinlikle önemlidir fakat tek başına yeterli değildir. Kişinin ömrünün kalan kısmını depresyona girmeden, çok zayıflamadan veya şişmanlamadan, hayattan alabileceği tadı alarak, ağrı ve acıları minimum düzeyde tutularak yaşamasını sağlamak bilgi ve tecrübe gerektirir. Özellikle beklenmedik bir şekilde oluşan durumlarda insanların bir nevi donup kalmaları ve ne yapacaklarını bilememeleri normaldir ve eğitimli bir yaşlı bakıcısı bu durumda sadece hastanıza değil size de destek olacak vasıfta bir kişidir. Kendi yakınlarından destek almak, ilgi ve sevgi görmek yaşlılara her zaman iyi gelir fakat çoğu durumda bu desteğin profesyonel yaklaşımlarla pekiştirilmesi gerekir.

Bu yaklaşımlar yaşlı yakınınızın odasının düzenlemesinden varsa özel diyetinin şartlarına harfiyen uyulmasına, ilaçlarını eksiksiz olarak ve tam zamanında almasından doğru şekilde beslenmesine kadar birçok konuyu kapsar. Kişinin bu süreci hayattan kopmadan, yapabileceği etkinlikleri yaparak geçirmesi, ilgisini çeken bir şeylerle oyalanarak derin ve karanlık düşüncelere dalmaktan alıkonulması son derecede önemlidir. Eğitimli bir bakıcı size bütün bunları ve daha fazlasını sağlayabilecek olan bir kişidir.

Dinamik, işinin ehli ve enerjik yaşlı bakıcısı kadromuzda bulunan kişiler arasından şartlarınıza ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanları tespit ederek sizinle görüştürüyor ve gerekirse bunu tekrar tekrar yapıyoruz; ta ki siz içinize sinen biriyle karşılaşana kadar. Belki devamlı olarak bakıma ihtiyacı olan yakınınızın etrafında olmak istersiniz ama şartlarınız buna izin vermiyor. Belki de bunu yapabiliyorsunuz ama süreç sizi fiziksel ve duygusal olarak yoruyor, hırpalıyor ve desteğe ihtiyaç duyuyorsunuz. Firmamız her koşulda size yardımcı olmaya hazırdır; aramanız veya iletişim formumuzu doldurmanız yeterli.

Son yıllarda ülkemizde de, dünyanın başka ülkelerinde de yaşlı nüfus oranında bir yükselme olduğu görülüyor ve bu durumun bu şekilde devam edeceği düşünülüyor. Bu olgunun etkisiyle ileri yaşlardaki aile büyükleri ve yakınları için yaşlı bakıcısı arayan kişilerin sayısı da artıyor.

Yaşlı Bakıcısı Kimdir?

İlerleyen yaşı ve çeşitli sağlık sorunları nedeniyle günlük işlerini yapmakta, hayatını bağımsız olarak sürdürmekte güçlük çeken bireylere bakım veren kişiler yaşlı bakıcısı olarak bilinir. Anneniz, babanız veya başka bir büyüğünüz yaşlanmaktan kaynaklanan bedensel ve / veya zihinsel sağlık sorunları yüzünden ciddi zorluklar yaşamaya başladığında böyle bir personele ihtiyaç duyabilirsiniz.

Yaşlı Bakıcısı Ne İş Yapar?

*Bakımını üstlendiği yaşlı bireyin öz bakım, beslenme, hava alma, temizlik gibi temel ihtiyaçlarını karşılar veya karşılamasına yardımcı olur.

*Gün içinde gazete – kitap okuyarak, beraberce televizyon seyrederek, sohbet ederek bireyin kendini yalnız hissetmesini, kendini can sıkıntısı ve umutsuzluk gibi olumsuz duygulara kaptırmasını önler.

*Doktor tarafından düzenlenmiş bir tedavi programı varsa bunun uygulanmasından sorumludur. Bakım verdiği kişinin ilaçlarını zamanında ve gerektiği şekilde almasını, varsa tavsiye dilen günlük fiziksel egzersizlerini yapmasını sağlar.

*Odasının, çevresinin derli toplu ve temiz olması için yapılması gerekenleri yapar. Çarşaflarını değiştirir, bulunduğu ortamı havalandırır, sıklıkla ihtiyaç duyduğu şeylerin her zaman kolayca ulaşabileceği şekilde yakınında bulunmasına dikkat eder.

*Bakımını üstlendiği yaşlı bireyi gözlemler,  bedensel veya zihinsel durumunda bir değişiklik olduğunu tespit ederse bunu yakınlarıyla paylaşır.

Profesyonel Yaşlı Bakıcısı Kimdir?

Bazı yaşlılara verilmesi gereken hizmetler yemek yapmak, çevreyi temiz ve düzenli tutmak, evin içinde dolaşırken, tuvalete giderken düşmemesini sağlamaktan ibarettir. Fakat bazı yaşlıların durumu daha ağırdır. Özellikle yatağa bağlı hasta pozisyonunda olanlara yara bakımı yapmak, yatış pozisyonunu sıklıkla değiştirmek, bez ve sonda değiştirmek, sonda bakımı yapmak gibi hizmetler verilmesi gerekir.  Kimi yaşlılar enteral beslenme yoluyla, yani boğazlarından midelerine inen bir tüp aracılığıyla beslenirler. Bu gibi durumlar için bu tür şartlara alışık, eğitimli ve / veya tecrübeli bir profesyonel yaşlı bakıcısı ile anlaşmak daha iyi bir fikir olabilir.

Yaşlı Bakımı İşi Aile Üyeleri Tarafından Da Yapılabilir, Ancak…

Birçok evde yaşlı bakıcılığı işini aile üyelerinden biri, çoğu zaman hastanın kızı veya başka bir kadın akrabası tarafından yapılır. Bir yaşlı bakıcısı tutmak yerine bu şekilde hareket etmek yaşlı birey açısından kötü veya yanlış bir şey değildir. Durumun sonuçları koşullara göre değişir. Neler yapmanız gerektiğini zaman geçtikçe daha iyi öğrenebilir ve üstünüze aldığınız sorumluluğu gayet güzel bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

Ancak, özellikle uzun ve zorlu bir süreç söz konusu olduğunda bu hiç kolay bir şey değildir. İnsanı duruma göre farklı seviyelerde olmak üzere fiziksel ve / veya psikolojik olarak yorar ve yıpratır. Bu yüzden, bütçeleri bunun için uygun olan kişiler “Yaşlı bakıcısı arıyorum” tarzında ilanlar vererek yaşlı bireyin bakımını tamamen üstlenecek veya kendilerine destek olacak birini arama yoluna giderler.

Yaşlı Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaşlı bakıcılığı yapan biri kişinin özel durumuna ve ihtiyaçlarına göre hareket etmelidir. Yaşlı hasta bakımı söz konusu olduğunda hastanın tedavi planına mükemmel bir şekilde uyulması önemlidir. Yaşlı bakımı yaparken genel olarak dikkat edilmesi gereken şeylere gelince;

*Bireyin yaşama ortamı ve çevresi her zaman temiz olmalı, havalandırılmalı ve düzenli olması sağlanmalıdır.

*Yatağa bağımlı hasta konumundaki bir hastaya bakım veriliyorsa hastanın durumuna göre hareket edilir.

Birey kendi başına hareket edemiyorsa yatak yaraları oluşmasını engellemek için yatış pozisyonu belli aralıklarla düzenli olarak değiştirilmelidir.

Tüple besleniyorsa gün içinde gerektiği kadar mama tüketmesi sağlanmalıdır.

Ağızdan besleniyorsa yiyebileceği türden sağlıklı menüler hazırlanıp sunulmalıdır. Tersini gerektiren bir durum söz konusu değilse arada bir pek sağlıklı olmasa bile sevdiği gıda maddeleri de verilebilir. Bu konuda ölçülü olmak önemlidir. Yaşlı bireyi memnun etmek adına sağlığına zarar vermekte hatasına düşmemek gerekir.

*Kişiye tuvalete giderken veya tuvalette iken yardımcı olmak, banyo yaparken yanında veya çevresinde bulunmak gerekebilir.

*İyi bir yaşlı bakıcısı bakım verdiği kişinin sohbet etmek, hobileriyle ilgilenmek, haberleri izlemek veya dizi ya da film seyretmek gibi ihtiyaçlarını da dikkate alır. Zihinsel bir sorunu olmayan, konuşabilen, kendini ifade edebilen, söylenenleri algılayabilen yaşlıların kendilerini yalnız, unutulmuş, hayattan kopmuş hissetmelerini önleyecek şekilde davranmak gerekir.

*Bakım verilen yaşlı kişinin durumunu her açıdan dikkatle takip etmek, görülen değişiklikleri kişinin yakınlarıyla ve gerektiği zaman doktorla paylaşmak önemlidir.

*Mümkünse kişiyi hareket ettirmek gerekir. Bu sırada gücünü aşan, zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Aksi takdirde bakım verilen kişi zarar görebilir ya da birçok kişiye basit gelecek bir hareketi yapamadığı için morali bozulur.

*Sağlıklı bir şekilde düşünebilen yaşlıların fikirlerinin sorulması önemlidir. Herhangi bir konuda görüşüne başvurulması bireyin kendini işe yarar, faydalı biri gibi hissetmesini sağlar.

İyi Bir Yaşlı Bakıcısı Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Anlaştığınız yaşlı bakıcısının işini özenle ve titizlikle yapmak dışında bazı kişilik özelliklerine de sahip olması gerekir. Örneğin sabırlı biri olmalıdır, zira bazı yaşlı bireyler tekrarlamalarla konuşmak, mantıksız, sağlık durumlarını olumsuz etkileyecek bir şeyin yapılması için ısrar etmek gibi davranışlar sergileyebilirler. Bu gibi durumların sabır ve olgunlukla idare edilmesi gerekir.

İyi bir yaşlı bakıcısı güler yüzlü ve konuşkan olmalıdır. Yaşlılık zaten insan hayatının zor bir dönemidir. Bu dönemde kişiler çeşitli sağlık sorunları yaşarlar, sosyal hayatta eskisi kadar aktif olamazlar, kendi yaşlarındaki arkadaşlarını kaybetmeye başlarlar. Çevresinde güler yüzlü, kendisiyle sohbet eden biri olması yaşlı bireyin ruh halini yükseltir.

Serinkanlılık da bir yaşlı bakıcısının sahip olması gereken özellikler arasında yer alır. Kişi, bakım verdiği yaşlı bireyin düşmesi, fenalaşması gibi durumlarda olaya soğukkanlı bir şekilde bakmalı,  yapılması gereken ilk müdahaleyi yapmalı ve durumu kısa zamanda kişinin yakınlarına bildirmelidir.

Yaşlı Bakıcısı Adayları ile Görüşürken

Görüştüğünüz adayın;

*Hastanızın durumunun gerektirdiği tıbbi işlemleri yapabileceğinden emin olun. Tansiyon ve şeker ölçüm cihazı gibi cihazları kullanabilmesi, sonda temizliği ve bakımı yapması, yara bakımı yapmaktan rahatsız olmaması ve bunu yapabilmesi gerekecekse bunları yapıp yapamayacağını tek tek sorgulayın.

*Yaşlılarla ilgili duygu ve düşüncelerini, yaşlılara nasıl davranmak gerektiği konusundaki fikirlerini anlamaya çalışın.

*Tecrübeli bir yaşlı hasta bakıcısı arıyorsanız adaya daha önce yaşadığı tecrübeler hakkında sorular sorun, referanslarını sorgulayın.

*Temiz ve düzenli bir insan olduğundan emin olun.

*Neşeli ve konuşkan biri olup olmadığını gözlemleyin. Yaşlı yakınınız iletişim kuracak durumdaysa etrafında kendisiyle sohbet edecek, konular açacak, görüşlerini soracak biri olması gerekir.

*Önemli ve acil durumlarda neler yapacağını sorun. Bakacağı yaşlı kişi kayarsa, düşerse, birden ateşlenir veya karın ağrısı çekmeye başlarsa ne gibi tedbirler alacağını öğrenin.

*Kendisine yaşlı yakınınızla ilgili detaylı bilgi verin. Söz etmediğiniz bir rahatsızlığı veya iyici bir huyu sonradan ortaya çıktığı zaman sorun yaşayabilirsiniz. Her şeyi anlattığınızdan emin olun.

*Yapmasını istediğiniz işleri eksiksiz olarak sıralayın.

Damla Danışmanlık ile Yaşlı Bakıcısı Bulmak

20 yıldır İnsan Kaynakları sektöründe ve yasal zeminde hizmet veren saygın, köklü bir firmayız. İhtiyacınız olduğu zaman başka birçok aile için olduğu gibi sizin için de sizin ve yaşlı yakınınızın hayatınızı kolaylaştıracak bir yaşlı bakıcısı temin etmek isteriz.

Bunun için firmamıza başvurmanız ve bakım verilmesini istediğiniz kişinin durumu ve aradığınız bakıcının özellikleri gibi konularda bilgi vermeniz gerekiyor. Bundan sonra zaman kaybetmeden portföyümüzü araştırıyor ve aradığınız kriterlere sahip olan, size en iyi şekilde hizmet verebilecek adaylarımız arasından bir seçim yapıyoruz. Sizi bu adayla (Veya adaylarla) bizim de hazır bulunduğumuz bir görüşme sırasında tanıştırıyoruz. Teklif ettiğimiz adayı işe almaya karar vermeniz durumunda da sözleşmemizi hazırlıyoruz.

Yaşlı Bakıcısı Arıyorum diyorsanız tıklayın.