Bebek Bakıcısı

Damla İnsan Kaynakları
Eleman Arıyorum Firmanıza-Evinize Eleman mı Arıyorsunuz?
İş Arıyorum Hemen Bilgilerinizi Bırakın, İş Sizi Bulsun !

 

Biricik varlığınız, kıymetliniz, gözünüzün nuru bebeğinizle çalıştığınız için yeteri kadar ilgilenemiyor musunuz? Veya bir ev kadını olsanız bile bebeğinizin sorumluluğunu sizinle paylaşacak güvenilir ve nitelikli bir bakıcıya mı ihtiyacınız var? Aile büyüklerinin durumu bunun için müsait değil mi; ya da bebeğinizin onların yanında sevgi, şefkat, güven ve ilgiden yana hiçbir sorunu olmayacağını düşünseniz bile aklınızda daha profesyonel bir bebek bakıcısı profili mi var? Her koşulda doğru adrestesiniz; Damla Danışmanlık firmamızın kuruluş amaçlarından biri bütün bu beklentilerinize cevap vermektir.

İyi bir bebek bakıcısının sahip olması gereken nitelikler oldukça uzun bir liste oluşturuyor: Bebeğinizi emanet edeceğiniz kişi pozitif ve sıcakkanlı bir insan olmalı; ancak böyle biri çocuğunuzla neşeli vakitler geçirebilir ve ona kendini iyi hissettirebilir. İyi bir bebek bakıcısının dakik bir insan olması gerekir; çünkü bu tip bir arayışı olan ailelerin çoğunda anne baba çalışmaktadır ve evden zamanında çıkmaları önemlidir. Bir bebek bakıcısı bebeği nelerle, ne şekilde beslemesi gerektiğini bilmeli; onun sağlıklı ve dengeli beslenmesini sağlamalı, bu konudaki huysuzluklarına karşı tahammüllü ve sabırlı olmalıdır. Sık sık bakıcı değiştirmek çocuğunuza zarar verir, o yüzden daha en başından birçok konuda titiz davranmanız gerekiyor. Damla İnsan Kaynakları olarak bu konuda sizin adınıza titiz davranmaya her an hazırız. Gerek çocuk sahibi kişiler olduğumuzdan, gerek işimizdeki tecrübelerimizden ötürü taleplerinizi de, endişelerinizi de anlıyor ve size hak veriyoruz. Bebeğiniz için en doğru kişinin kim olduğuna karar verme sürecinizde size deneyimlerimizle yardımcı olmaktan onur duyarız.

İlk 0-3 yaş bir çocuğun zihin yapılarının en hızlı geliştiği dönemdir ve bu yapıların bozulmaması çok önemlidir. Zihin yapıları bozulan bir bebekte yemekte aşırı seçicilikten kusmaya, içe kapanıklıktan öğrendiği kelimeleri kullanamamaya, kabızlıktan içe kapanmaya kadar birçok vahim belirti görülebilir. Bebek temel ihtiyaçlarını karşılayan kişiye bağlanır; bağlandığı bu kişinin değişken ve tutarsız biri olması bebeğin tedirgin ve kaygılı olmasına yol açar. Bu yüzden bebek bakıcısını doğru seçmek çok önemlidir.

Bebekler hayatlarının ilk yıllarında sürekli olarak annelerine ve fiziksel temasa ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden 0 – 2 yaş arasındaki bebeklerin ihtiyaçlarının tamamen anneleri tarafından karşılanması tavsiye edilir. Ancak bu her aile için mümkün değildir. Bu durumda ebeveynler bir bebek bakıcısı ile anlaşma yoluna giderler.

Bebek Bakıcısı Kimdir?

Özellikle çalışan kadınlar tarafından sıklıkla aranan bebek bakıcıları gün içinde aileyle anlaştıkları süre boyunca bakımını üstlendikleri bebeklerin ihtiyaçlarını karşılayan kişilerdir. Çalışma saatleri ve görev tanımları işverenin talep ve ihtiyaçlarına göre değişir. Gündüzlü veya yatılı bebek bakıcısı olarak hizmet verebilirler.

Yatılı Bebek Bakıcısı Kimdir?

Bazı ebeveynler bakıcının geceleri de evlerinde kalmasını, çocuklarının etrafında olmasını isterler. Bu durumda haftalık izin günü ve yıllık izni dışında 7 / 24 ailenin evinde zaman geçirecek bir yatılı bebek bakıcısı ile anlaşmak gerekir.

Yatılı bebek bakıcısı arıyorum” diyen ailelerin bir kısmı Nepalli veya Filipinli bakıcılar gibi yabancı çocuk bakıcısı adaylarıyla anlaşmayı tercih ederler. Bunun temel sebebi yabancı bakıcıların yatılı olarak çalışmaya daha yatkın olmasıdır.

Bebek Bakıcısı Ne İş Yapar?

Bakım vereceği bebeğin;

*Yeterince ve doğru bir şekilde beslenmesini sağlar.

*Gün içinde yeterince uyuyup dinlenmesini sağlar.

*Altını değiştirir, kişisel bakımıyla ilgilenir.

*Gerekiyorsa tuvalet eğitimi verir, tuvalete girdikten sonra gereğince temizlenmesini sağlar.

*Ailenin onayı varsa bebeği uygun havalarda dışarıya çıkarır, gezdirir.

*Bebekle yaşına uygun oyunlar oynar.

Bebek Bakıcısı Ev İşlerine Destek Olur Mu?

Bu durum anlaşmaya göre belirlenir. Bazı aileler bakıcının akşam için yemek pişirmek, toz almak veya ütü yapmak gibi işler de yapmasını isteyebilirler. Bu konunun bakıcı adayı ile işven arasında detaylı ve net bir şekilde konuşulması gerekir.

Profesyonel Bebek Bakıcısı Kimdir?

Çocuk gelişimi ve eğitimi alanında eğitim almış, hayatını bu alanda çalışacak şekilde planlamış olan kişidir. Birçok ebeveyn çocuklarının sorumluluğunun bu özellikleri taşıyan bir bakıcı tarafından üstlenilmesini isterler. Eğitimli bebek bakıcıları bebeklerin gelişim süreçleri ve ruhsal ihtiyaçları hakkında bilgi sahibidirler. Bu özelliğe sahip güvenilir, işini seven bir bakıcı bebeğinizin fiziksel ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra yaşına uygun etkinliklerle doğru bir şekilde gelişmesine de yardımcı olur. Profesyonel çocuk bakıcıları ayrıca çocuk sağlığı ve hastalıkları gibi konularda daha bilgilidirler.

Bebek Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Görüştüğünüz adayın;

*Güvenlik açısından sabıka kaydını, referanslarını, yaşam ortamını ve şartlarını sorgulamalısınız.

*Çocukları içtenlikle sevdiğinden emin olmalısınız.

*İletişim becerisini gözlemlemelisiniz.

*Çeşitli sorularla farklı durumlarda bir bebeğe nasıl davranacağını sorgulamalısınız. (“Bebeğim çok fazla ağlarsa, ateşi yükseldiyse, karnı ağrıyor gibiyse, terlediyse ne yaparsınız?” gibi.)

*Güler yüzlü, sabırlı, sevecen biri olmasına dikkat etmelisiniz.

*Emeklemeye veya yürümeye başlayan bebekler her fırsatta gidebilecekleri her yere gitmek, her şeye dokunmak, her yanı kurcalamak isterler. İyi bir bebek bakıcısı dikkatli, uyanık, hızlı ve enerjik biri olmalıdır. Seçeceğiniz bakıcının bu özellikleri taşımasına dikkat etmelisiniz.

*Bakıcı adayına evinizin kurallarını ve bunlara eksiksiz olarak uymasının önemli olduğunu anlatmalı ve sizi anladığından emin olmalısınız.

*Pozitif ve konuşkan biri olup olmadığını gözlemlemelisiniz. Bebeğinizin etrafında sıklıkla gülen, konuşup şarkılar, ninniler söyleyerek onu keyiflendiren ve yeni kelimeler öğrenmesine yardımcı olan biri olmasını istersiniz; değil mi?

*Sorumluluk sahibi ve dakik biri olduğundan emin olmalısınız. Çalışıyorsanız, bakıcının gecikmesi iş hayatınızın aksamasına sebep olabilir. Ayrıca bu, olağanüstü durumlar bir yana, bakıcınızın işine ve işverenlerine yeterince saygısı olmayan biri olduğuna işaret eder. Nasıl ki siz işinize belli bir zamanda gitmek durumundaysanız, o da sizin evinizdeki işine zamanında gelmek durumundadır. İyi bir bebek bakıcısı bu bilince sahiptir.

Bebek Bakıcısı Seçiminde Kişisel Tercihler

*Anneler çocuk ve bebek bakımı konusunda tecrübeli olduğundan bazı aileler çocuk sahibi bakıcıları tercih ederler.

*Eğitimli bebek bakıcıları ebeveynlerde daha fazla güven uyandırır.

*Yatılı çocuk bakıcısı adaylarını tercih eden aileler de vardır. Bunun yoğun bir sosyal hayat yaşamak, akşam ve gece saatlerinde davet ve toplantılara katılmak gibi sebepleri olabilir.

*Filipinli bakıcılar yabancı dil bilmek, yatılı çalışmaya eğilimli olmak ve başka özellikleri yüzünden bazı ebeveynler tarafından özellikle tercih edilirler. Son yıllarda Nepalli bakıcı adayları da ciddi bir talep görmektedir.

*Aileler, özel durumlarına göre ikiz bebek bakıcısı veya engelli çocuk bakıcısı arayışına da girebilirler.

*Ev işlerine yardımcı olan bakıcılar da sıklıkla talep edilmektedir. Özellikle çalışan kadınlar, iş hayatıyla ev işlerini bir arada yürütmekte güçlük çektiklerinden bu konuya önem verirler.

Sıklıkla Bakıcı Değiştirmek Bebekleri Nasıl Etkiler?

Bebekler, özellikle hayatın ilk zamanlarında, her türlü ihtiyaçları için başkalarına bağımlıdırlar ve kendilerine bakım veren kişiye sıkı sıkıya bağlanma eğilimindedirler. Bakıcısı sık sık değişen bebekler güven duygusunun sarsılması, ayrılık endişesi gibi sorunlar yaşarlar.

Bu yüzden, bebek bakıcısı seçerken kısa zaman içinde bir bakıcı bulmanız gerekse bile işi aceleye getirmemeli, adayları her bakımdan sorgulamalısınız. İşine sadık, sorumluluk sahibi bir bakıcı bulmak için zaman ayırmalısınız.

Bakıcınızın Sizin Evinizde Çalışması Daha Doğru Olur

Bazı bakıcı adayları kendi evlerinde hizmet vermeyi tercih ederler, bazı aileler de bunu kabul edebilir. Fakat özellikle bebekler ve küçük çocuklar söz konusu olduğunda çocuğun kendi evinde bakılması daha doğru bir seçenektir. Böylece çocuğunuz sizin sağladığınız ortamda ve şartlarda, alıştığı çevrede bakıldığı için kendini güvende hisseder. Siz de kendi evinizi daha rahat kontrol edersiniz.

Yatılı Bebek Bakıcısı Tutsanız Bile Akşamları Mutlaka Çocuğunuzla İlgilenmelisiniz

Çalışıyorsanız ve çocuğunuz gün boyunca sizi görmüyorsa akşamları onunla ilgilenmeli, birlikte zaman geçirmelisiniz. Bakıcısı görevini layıkıyla yapan, içinizi rahat ettiren biri olsa bile çocuğunuz sizin kokunuza, sesinize, temasınıza ihtiyaç duyar. Bu yüzden akşamları işten yorgun bir halde gelseniz bile onu sevmeye, oynamaya, ona kitap okumaya zaman ayırmalısınız. Bu, çocuğunuzla ilişkinizin pekişmesi açısından da çok önemlidir. Aksi takdirde çocuğunuz yoksunluk ve güvensizlik hisseder ve aranızda yeterince sağlam bir bağ oluşmayabilir.

Bebek Bakıcısı Adaylarına Taleplerinizi Net Olarak İletin

Her ailenin belli bir yaşam tarzı, belli prensipleri ve kuralları vardır. Çocuğunuza da kuşkusuz sizin prensiplerinize uygun bir şekilde bakılmasını istersiniz. Onun beslenmesi, gününü nasıl geçireceği, ne zaman uyuyacağı, günde kaç saat TV izleyebileceği gibi konularla ilgili prensipleriniz vardır. Yanında belli konuların konuşulmasını, belli olayların yaşanmasını istemezsiniz. Adaylarla görüşürken bunları ve diğer detayları net bir şekilde ortaya koymayı unutmayın.

Bebek Bakıcısı Görev Tanımı

Genel olarak herkesin bakıcıdan beklediği hizmetler vardır. Ayrıca işverenin kişisel talepleri de olabilir ve bebek bakıcısı görev tanımı buna göre detaylarda değişkenlik gösterebilir.

*Bebeğin beslenme, dinlenme, temizlik, oyun, eğlence, hava alma gibi ihtiyaçlarını eksiksiz ve doğru olarak karşılamak.

*Bebeği her zaman dikkatle gözlemek, düşmekten, ev kazalarından korumak, güvende olmasını sağlamak.

*Bebeğin gelişim durumunda yanlış görünen bir şey varsa bunu ebeveynleriyle paylaşmak.

*Bebeğin hasta olması halinde durumu ailesine bildirmek, gereken ilk tedbirleri almak, ailenin ve / veya doktorun önerdiği tedavi yöntemini uygulamak.

*Görev tanımında yer alıyorsa ev işlerine yardımcı olmak.

Bebek Bakıcısı Ücretleri

Bakıcı ücretleri yaşadığınız yer de dahil olmak üzere çeşitli unsurlara göre değişkenlik gösterir.

Eğitimli, deneyimli, referanslı bir bakıcının ücretiyle çocuk gelişimi eğitimi almamış bir bakıcının ücreti aynı değildir.

Bakıcının çalışma saatleri de ödemeniz gereken ücreti etkiler. Yatılı bir bakıcı doğal olarak gündüzlü bir bakıcıdan daha fazla maaş alır.

Bebek bakıcısı görev tanımı olarak belirlediğiniz unsurlar da bebek bakıcısı ücretleri üzerinde etkilidir. Görüştüğünüz aday, ev işlerine yardımcı olmasını da istediğiniz takdirde muhtemelen daha yüksek bir ücret isteyecektir. Ufak tefek işler rakamı etkilemeyebilir. Fakat her gün yemek, ütü, temizlik gibi işler yapmasını istiyorsanız durum değişecektir.

Eğitimli, Deneyimli Bir Bebek Bakıcısı Nasıl Bulunur?

Alanında eğitim almış ve daha önce de çocuk bakıcılığı yapmış bir bakıcı arıyorsanız Damla İnsan Kaynakları firması olarak size yardımcı olabiliriz. 20 yıllık bir geçmişi olan yasal, saygın bir firmayız. Portföyümüzdeki bebek bakıcısı, hasta bakıcı, gölge öğretmen, oyun abisi, oyun ablası, engelli çocuk bakıcısı, yatılı bakıcı, yabancı bakıcı gibi alternatifler arasından sizin için en uygun, en doğru olan adayı bulmanızı sağlamaktan mutluluk duyarız.

Bebek Bakıcısı Arıyorum diyorsanız tıklayın.