Çocuk Bakıcısı

Damla İnsan Kaynakları
Eleman Arıyorum Firmanıza-Evinize Eleman mı Arıyorsunuz?
İş Arıyorum Hemen Bilgilerinizi Bırakın, İş Sizi Bulsun !

Bir sebeple günün her saatinde yanında bulunamadığınız, gönlünüzün istediği ve gerekli gördüğünüz kadar ilgilenemediğiniz oyunlar oynayamadığınız çocuğunuz için bakıcı seçerken ne kadar zorlandığınızı veya zorlanacağınızı biliyoruz. Emin olun biliyoruz; çünkü bizler de çocuk sahibiyiz ve anne babaların çocukları için neler hissettiklerinin bilincindeyiz. Biz de gecenin bir yarısında yükselen ateşlerden korktuk, çabucak dindiremediğimiz öksürükler içimizi acıttı, çocuğumuz birden yola fırladığında yüreğimize inecek gibi hissettik. Çocuk bakıcısı konusunda düşündük, düşünen insanlarla muhatap olduk. Bu yüzden, emin olun ki Damla İnsan Kaynakları sizi anlamaktadır.

Doğru bebek bakıcısı'na giden yol birçok anne baba için zor bir tecrübe olmuştur. Size bu yolculuğu sizin için daha kolay hale getirmeyi teklif ediyoruz. Çocuğunuzun beslenmesini, dinlenmesini, oynamasını, bir şeyler öğrenmesini üstlenecek olan kişinin seçimi elbette çok önemlidir ve kolay değildir. Özel istekleriniz olabilir; belki çocuğunuzun yabancı dil eğitimi almaya başlamasını istiyorsunuz veya mevcut bir yeteneğinin geliştirilmesini. Bütün bunlar için ideal mekan kendi evinizdir; bu da anlaştığınız günlerde tam saatinde evinizde olacak dakik ve sorumlu bir çocuk bakıcısı bulmanızı gerektirir. Bakıcının bulaşıcı veya işini layıkıyla yapmasını engelleyecek bir hastalığı olmamalı; kendisi ruh sağlığı yerinde, dengeli ve tutarlı bir birey olmalıdır. Temiz bir insan olmalı, bir çocuğun nasıl beslenmesi gerektiğini bilmeli, iştahsız veya huysuz bir çocuğa karşı sabırlı davranabilecek biri olmalıdır. Oyun oynamayı seven, pozitif karakterli ve neşeli bir insanın çocuğunuzun mutlu olmasına büyük katkısı olur. Çocukla ilgilenmekten çok onu bir şeylerle oyalanmaya bırakıp kendi işine bakacak birini istemezsiniz; haklısınız. Güven uyandırmayan birini istemezsiniz, haklısınız; kendisine en değerli varlığınızı emanet ediyorsunuz.

Kısacası detaylar ve işiniz oldukça zor. Fakat Damla Danışmanlık gibi yasal, referansları olan ve tecrübeli bir insan kaynakları firmasıyla çalışmak sizin başkalarından çok daha az zorlanmanızı sağlayacak. Portföyümüzdeki özenle seçilmiş nitelikli personel arasından sizi memnun edecek birinin çıkacağından kuşku duymuyoruz. Gerek çocuk gelişimi mezunu adaylarımızla gerek alanında uzman abla ve bakıcılarımızla Damla insan kaynaları her daim yanınızda.

İyi bir çocuk bakıcısı
bulmak çocuklu ailelerin gündemindeki en önemli konular arasındadır. Çocuğunuzu iç rahatlığıyla emanet edebileceğiniz bir bakıcı bulmanız kolay değildir. Bunun için eşe dosta böyle bir arayış içinde olduğunuzu haber vermek, çocuk bakıcısı iş ilanları arasından kriterlerinize en uygun kişileri seçmeye çalışmak gibi çeşitli yöntemlere başvurursunuz. Acil bir gereksinim içinde olsanız bile acele etmemeniz gerekir, çünkü bu yanılma ihtimalini arttırır.

Gerçekten, işiniz hiç de kolay değildir. Bir sorun çıkması durumunda anlaştığınız bakıcıyı işten çıkarabilirsiniz tabii ki ama bunun da sıklıkla olmasını istemezsiniz, zira bakıcının sıklıkla değişmesi çocukların düzenini ve dengesini bozar. En değerli varlığınız olan çocuğunuz için eğitimli ve deneyimli bir çocuk bakıcısı tutmak için bütçenizi zorlamanız gerekebilir. Böyle bir bakıcı bulsanız bile bu hiçbir sorun yaşamayacağınızı garanti etmez.

Her açıdan içinize sinecek bir bakıcı aramaya başlamadan önce şunu bilmelisiniz: Bu süreçte uyanık ve sabırlı davranmanız gerekir. Ne kadar aceleci ve sabırsız davranırsanız yanlış bir karar alma olasılığınız da o kadar artar.

Çocuk Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebek bakıcısı arayan bütün ailelerin kriterleri aynı değildir. Örneğin çocuğunun erken dönemde İngilizce öğrenmeye başlamasını arzu eden aileler bir Filipinli bakıcı ile çalışmayı tercih ederler. Yatılı çocuk bakıcısı arayan ailelerin tercihi de günümüzde genellikle Filipinli veya Nepalli bakıcı adayları olmaktadır. Çocuğunuzun ev ödevlerine yardımcı olacak birini arıyorsanız lise veya üniversite mezunu bakıcı adaylarını tercih edersiniz. Engelli çocuğunuz için engelli çocuk bakıcısı ararsınız. Evinizde kameralar olmasını ve gün içinde istediğiniz zaman evde neler olup bittiğini görmeyi istiyorsanız bu koşulu kabul edecek birini bulmanız gerekir.

Ancak, herkesin göz önünde bulundurması gereken ortak özellikler de vardır. Aşağıda o özellikleri görebilirsiniz:

*İşini severek ve benimseyerek yapması bir çocuk bakıcısının sahip olması gereken en temel özelliktir. Kuşkusuz çocukları da sevmesi gerekir.

*Sabır, istisnasız bütün çocuk bakıcılarının sahip olması gereken bir kişilik özelliğidir. Bir çocuğun yanında uzun saatler geçirecek olan bir insanın onun ardı arkası kesilmeyen sorularına cevap vermek, tekrarlara dayanan oyunlarına eşlik edebilmek, uygunsuz veya yaramazca davranışlarına doğru tepki vermek için sabırlı olması zorunludur.

*Bakıcınızın sigara kullanmadığından veya çocuğunuzun yanında ve yakınında asla içmeyeceğinden emin olmalısınız.

*Bebekler emeklemeye veya yürümeye başladıktan sonra giderek daha hareketli olmaya da başlar. Bu yüzden, enerjik olmak da iyi bir çocuk bakıcısının özellikleri arasında yer alır.

*Bakıcının, bakımını üstlendiği çocuğun yeterince ve iyi beslenmesine, kıyafetlerinin ortam koşullarına uygun ve temiz olmasına, gün içinde televizyon veya bilgisayar gibi cihazların karşısında gereğinden fazla zaman geçirmemesine dikkat etmesi gerekir. Ayrıca varsa ödevlerini yaptığından emin olmalı, hava almasını, yaşına uygun oyunlar olmasını, dinlenmesini sağlamalıdır. Bunun için de sorumlu bir insan olması gerekir.

Bebekler ve küçük çocuklar söz konusu olduğunda çok genç bakıcılar genellikle tavsiye edilmez. Gençler enerji açısından küçüklere daha iyi ayak uydurabilirler ama özellikle kardeşi olmayan çok genç yaşta bir bakıcı küçük bir çocuğun sorumluluğunu taşıyamayabilir. Ancak, çalışma saatleri boyunca ebeveynlerden veya aile büyüklerinden biri de bakıcının yanında olacaksa bu sorun ortadan kalkar.

*Çocuk bakıcısı seçerken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de bakıcının soğukkanlı biri olduğundan emin olmaktır. Çocuğunuz düştüğü, yaralandığı, hastalandığı zaman korku ve panik içinde kilitlenen birini istemezsiniz, değil mi? Bakıcınız bu gibi hallerde durumu hızlı ve sakince değerlendirip anında en uygun müdahaleyi yapabilecek biri olmalıdır.

*İş saatlerine titizlikle uyan dakik bir bakıcı herkes için önemlidir, ancak, her sabah belli bir saatte evden çıkması gereken ebeveynler için daha da önemlidir. Adaylarla görüşürken bu noktayı vurgulamayı unutmayın.

*İyi bir çocuk bakıcısının sahip olması gereken özellikler listesinde disiplin – esneme dengesini iyi ayarlayabilme özelliğinin de sayılması gerekir. Bakıcınız çocuğunuzu doğru bir şekilde oyalayıp eğlendirebilen, onunla eğlenceli zamanlar geçiren biri olmalı ama gerektiği zaman otoritesini de ortaya koymalı. Ne zaman kurallı davranmak, ne zaman rahat hareket etmek gerektiğini bilmeli.

*İdeal çocuk bakıcısı denilince akla gelen şeylerden biri de güvenilir bir insan olma özelliğidir. Anlaştığınız bakıcı adayı sizde bu hissi uyandırsa bile bir süre davranışlarını dikkatle izlemeniz ve çocuğunuz düşüncelerini ifade edebilecek yaştaysa onunla konuşarak bu konuyu değerlendirmeniz gerekir. Bakıcınızın çocuğunuzun beslenme, giyinme, eğlenme, dinlenme, çalışma gibi ihtiyaçlarını gerektiği gibi karşıladığından emin olmalısınız.

Ev İşlerine Yardım Eden Çocuk Bakıcısı

Özellikle çalışan anneler yemek, temizlik, ütü gibi ev işlerine destek olan çocuk bakıcısı adaylarını tercih edebilirler. Bu konudaki taleplerinizi ölçülü tutmanızı tavsiye ederiz, zira bakıcınızdan gün içinde uzun zamanını alacak ev işleri de yapmasını istediğiniz takdirde bu zamanlar çocuğunuzla birlikte geçireceği, onunla ilgileneceği zamanları mutlaka azaltacaktır.

Çocuk bakıcısı iş ilanları arasından bir tercih yaptığınızı ve adaylardan biriyle görüşmek üzere anlaştığınızı varsayalım. Bu sırada kendisinin aynı zamanda ev işlerinde yardımcı olmasını da istediğinizi belirtmeli ve yapmasını istediğiniz çocuk bakıcılığı dışındaki işleri eksiksiz olarak sıralamalısınız.

Bir Çocuk Bakıcısı ile Görüşürken Neler Sormalısınız?

Daha önce çocuk bakıcılığı yaptınız mı?

Deneyimli bir çocuk bakıcısı arıyorsanız görüştüğünüz adayın daha önce kaç çocuğa baktığını sormalı ve referanslarını araştırmalısınız.

 Acil durum sizin için ne anlama geliyor ve böyle durumlarda ne yaparsınız?

Bu soru bakıcının çocuklarla ilgili acil – öncelikli durumlarla ilgili fikrini ve tavrını anlamanıza yardım eder.

Çocuk hastalıkları hakkında bilginiz var mı?

Dadı adayının rutin çocuk hastalıkları hakkında bilgili olması sizin için faydalı olur.

Çocuklara ne gibi kurallar koyar ve bunları nasıl uygularsınız?

Bu soruyu sorarak bakıcının hangi çocuk eğitimiyöntemine eğilimli olduğunu, disiplin ve esneklik dengesini sağlayıp sağlayamayacağını anlayabilirsiniz.

Temel ilkyardım kurallarını biliyor musunuz?

Çocuğunuzun yerden aldığı bir boncuğu ağzına atıverdiğini, evin içinde koşarken düştüğünü, bir yerinin yaralandığını – kanamaya başladığını düşünün. Küçüklerin başına sıklıkla böyle şeyler gelebilir. İlkyardım bilgisi olan bir dadı bu gibi durumlarda ne yapılması gerektiğine hemen karar verebilecektir. Bu iç rahatlatıcı bir şey olur, değil mi?

Bir Çocuğu Beslerken Nelere Dikkat Edersiniz?

İyi bir bakıcı hem çocuklarda sağlıklı beslenme konusunda bilgili olan, hem de bakım verdiği çocuğa bu bilinci kazandırabilecek biridir.

Bez Değiştirme / Tuvalet Eğitimi Hakkında Bilginiz ve Tecrübeniz Var Mı?

Çocuğunuzun yaşına göre bakıcının bez değiştirmeyi ya da bir çocuğa tuvalet eğitimi vermeyi bilmesi gerekebilir.

Baktığınız Bir Çocukla Geçirdiğiniz Bir Günden Söz Eder Misiniz?

Bu soru bakıcı adayının çocuklarla ne kadar yakın olduğunu, bir çocukla yaşına ve durumuna göre zaman geçirmenin yollarını bilip bilmediğini, çocuğu eğlendirmek veya ona bir şeyler öğretmek için neler yaptığını anlamanıza yardımcı olur.

Sıklıkla Çocuk Bakıcısı Değiştirmek Doğru Değildir

Çocuk bakıcısı arıyorum” diyerek yola çıktınız, çevrenizdekilere haber verdiniz veya çocuk bakıcısı iş ilanları arasından bir iki tanesini gözünüze kestirdiniz.  Sıra bakıcı adaylarıyla görüşmeye geldi. Görüşme sırasında adayın çocuğunuza ne kadar süreyle bakım vermeyi düşündüğünü mutlaka sormalısınız. Bazen insanlar ekonomik bir sorunu halletmek gibi sebeplerle kısa süreli olarak çocuk bakıcılığı türünden işler ararlar. Karşınızdakinin böyle biri olmadığından emin olmaya çalışın.

Sık sık bakıcı değiştirmek çocuklar üzerinde olumsuz etkiler yapar. Çocuk bağlanmış olduğu bakıcıdan ayrılmanın sıkıntısını çekebilir. Kısa aralıklarla farklı bakıcıların tutum ve davranışlarına maruz kalırsa kafası karışabilir, uyum sağlamakta güçlük çekebilir, dengesi ve güveni sarsılabilir.  

Çocuk Bakıcısı Adaylarıyla Görüşmeden Önce Bir Liste Yapın

Çocuğunuz için bakıcı aramaya başlamadan önce aradığınız bütün özellikleri listeleyin ve kesin, net bir çocuk bakıcısı görev tanımı metni hazırlayın. Bu listeye yukarıda saydığımız soruları ve sizin aklınıza gelen bütün diğer soruları yazın. Görüşme sırasında istediğiniz her şeyi eksiksiz olarak belirttiğinizden emin olmalısınız. Daha önce bundan söz etmediğiniz halde işe başladıktan sonra bakıcınızdan örneğin ütü yapmasını istemeniz aranızda sorun çıkmasına yol açabilir.

Aile Yapınız, Çocuğunuz İçin İstediğiniz Eğitim ve Terbiye Sistemi Gibi Konularda Bilgi Verin

Ailelerin çocuklarının gelişimi ve eğitimiyle ilgili farklı talepleri vardır. Görüşme sırasında bunları bakıcı adayına açıklayın. Çocuğunuzun gün içinde nasıl, hangi saatlerde ne yaparak zaman geçirmesini istediğinizi belirtmeyi de unutmayın.

Bakıcının Fiziksel ve Ruhsal Sağlığını Sorgulayın

Bulaşıcı bir hastalığı veya çocuğunuzla yeterince zaman geçirmesine engel olacak bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenin. Sıklıkla hastaneye – doktora gitmek gibi bir durumu olmadığından emin olun. Görüşme sırasında sorularınızla ve davranışlarını, vücut dilini gözleyerek ruhsal açıdan sağlıklı olduğundan emin olmaya çalışın. 

Çocuk Bakıcısı Arıyorum diyorsanız tıklayın.