Makam Şoförü

Damla İnsan Kaynakları
Eleman Arıyorum Firmanıza-Evinize Eleman mı Arıyorsunuz?
İş Arıyorum Hemen Bilgilerinizi Bırakın, İş Sizi Bulsun !

makam şoförüMisafirlerinizi karşılayacak, onları sizi en iyi şekilde temsil ederek bulunmaları gereken yerlere götürecek profesyonel bir makam şoförü ile tanışmak istiyorsanız. Hareketli ve yoğun bir hayatınız varsa; katıldığınız etkinliklerde bazen alkol de alıyorsanız ve bu şartlarda araba kullanmak istemiyorsanız… Sıklıkla farklı yerlerdeki iş toplantılarına ve seyahatlerine çıktığınız için yaşadığınız şehri iyi bilen ve şehir dışı yolculuklara çıkabilecek bir şoföre ihtiyaç duyuyorsanız…

Yabancı konuklarınızı hava alanlarında, terminallerde karşılayacak; onlarla iletişim kurabilecek ve ulaşımlarını sağlayacak eğitimli makam şoförleri ile tanışmak niyetindeyseniz…

Temiz, bakımlı, görünümüne özen gösteren, kibar, soğukkanlı, ileri sürüş teknikleri eğitimi almış, temel ilkyardım bilgilerine sahip, referans sahibi bir makam şoförü ile çalışmak hayatınızı kolaylaştıracaksa…

Damla Danışmanlık olarak sizi kalabalık CV portföyümüzdeki makam şoförü adaylarıyla buluşturmaktan mutluluk duyarız. 

Özel veya resmi kurumlarda çalışan makam sahibi kişilerin çoğu şehir içi ulaşım, iş gezileri, misafirlerinin gezdirilmesi gibi durumlar için bir makam şoförü ile çalışma ihtiyacını duyarlar. İnternet ortamındaki makam şoförü iş ilanları arasında biraz dolaşırsanız bu işi yapacak kişilerin genel olarak sahip olması gereken özellikler olduğunu, bunun yanında bazen yabancı dil bilmek gibi ekstra nitelikler de arandığını fark edersiniz.

Makam Şoförü Kimdir?

Önce makam kelimesinin sözlük anlamı hakkında küçük bir bilgi verelim: Makam sözcüğünün mevki, kat, yer gibi anlamları vardır. Makam sahibi kişiler toplum tarafından genel olarak özel ve önemli görülen pozisyonlarda olan kişilerdir. Makam şoförü de bu kişilerin ulaşım ihtiyacını karşılamak üzere işe alınan bir şoför tipidir.

Makam Şoförü Ne İş Yapar?

Makam şoförünün görevi temelde gerekli durumlarda belli bir kişiyi veya kişileri araç kullanarak gidecekleri yere götürmektir. Fakat makam şoförü görev tanımı bu işten ibaret değildir, başka görevleri de kapsar.

*Araçtaki kişi veya kişilere iniş ve biniş sırasında yardımcı olmak, aracın kapısını açmak, bagajları taşımak

*Yasalarca talep edilen evrak ve malzemelerin her zaman araçta bulunmasını sağlamak

*Kullandığı aracın genel kontrolünü yapmak, lastiklerin durumunu kontrol etmek, gerekli durumlarda yakıt ikmali yapmak, yağ değişimi yapılması gereken zamanları takip etmek

*Aracın her zaman temiz, bakımlı ve düzenli olmasını sağlamak

*Emniyet kemeri kullanmak, aracın içindeki kişi veya kişilerin de kullanmasını sağlamak, emniyet kemerlerinin durumunu, işlevini yerine getirdiğini kontrol etmek

*Gidilecek yer ve yol bilgileri hakkında bilgi edinmek

*Hava durumunu takip etmek, gerekiyorsa araçta buna göre ayarlamalar yapmak, rotayı buna göre planlamak, işverenini veya taşıyacağı kişileri bilgilendirmek

*Aracı kullanırken trafik kurallarına uymak, hız sınırını aşmamak, trafik ışıklarını dikkate almak, yol işaretlerine dikkat etmek

Yabancı Dil Bilen Makam Şoförü

Bir makam şoförü tutmak isteyen iş insanları, politikacılar, sporcular veya sanatçılar bazen yabancı dil bilen makam şoförü adaylarıyla görüşmeyi tercih ederler. Zira çevrelerinde, iş ortamlarında, konukları arasında yabancılar da vardır ve şoförlerinin bu kişilerle iletişim kurabilmesi gerekir.

Makam Şoförü Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

*İleri sürüş teknikleri eğitimi almış olması gerekebilir. Bir özel şoför tutmak isteyen herkes bu şartı aramayabilir ama bazı işverenler için önemlidir.

*Bu iş için genellikle deneyimli ve referanslı kişiler aranır. Araç kullanma konusunda tecrübeli olan, daha önce de bu tarz işlerde çalışmış ve önceki işverenlerinin hakkında olumlu görüş bildirdiği makam şoförleri iş bulmak konusunda daha şanslıdırlar.

*Temel ilkyardım müdahaleleri konusunda bilgi sahibi olmalıdır.

*Bir makam şoförü son derecede soğukkanlı biri olmalıdır. Kaza olabilir, aracın içindeki kişi birdenbire fenalaşabilir, hava şartları aniden değişebilir, gidilmesi planlanan yol bir sebeple kapalı olabilir. Makam şoförünün bu ve benzer hallerde durumu sakin bir şekilde ele alması ve hiç zaman kaybetmeden yapılması gereken şeyleri planlayıp hayata geçirmesi gerekir.

*Güvenilir ve ağzı sıkı biri olmalıdır. İşverenler, personellerinin yanında konuştukları şeylerin bilgileri dışında başkalarına aktarılmayacağına güvenmek isterler. Makam şoförü işvereni dışında onun ailesinin, arkadaşlarının, misafirlerinin ulaşımını da sağlayacağından güvenilir bir insan olması şartı mutlaka aranır.

*Görünümüne dikkat etmeli, her zaman temiz ve bakımlı olmalıdır. Davranışları nazik, konuşması düzgün ve akıcı olmalı, protokol kurallarını bilmelidir.

 Makam şoförleri birçok farklı ortamda bulunurlar. Hava alanları, oteller, iş merkezleri ve daha birçok yere gitmeleri, işverenlerinin konuklarını gezdirmeleri, bir yerden bir yere transfer etmeleri gerekebilir. Bir makam şoförünün işvereninin eşini ve çocuklarını da, yabancı bir ülkeden gelen önemli bir politikacıyı veya iş insanını da taşıması gerekebilir. Bu yüzden konuşması, davranışları, hali tavrı her zaman düzgün olmalıdır.

*Bazı kişiler sosyal hayatları, çevreleri gereği yabancı dil bilen makam şoförü adaylarını tercih ederler. Böyle bir durum söz konusu olmasa bile yabancı dil bilmek her zaman, her yerde olumlu izlenim uyandıran bir özellik olduğundan şoför adayının şansını arttırabilir.

*Bazı işverenler silah taşıma ruhsatı olan bir şoförle çalışmayı tercih edebilirler.

Makam Şoförü Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

*Adayların sahip olmasını istediğiniz özelliklerin eksiksiz bir listesini yapın.

*Görüşme sırasında şoför adayına kaza, kar yağışı, arabaya saldırı olması, taşıdığı yolcunun hastalanması gibi durumlarda neler yapacağını sorun. Bu soruları varsa kendi hayatınızla ilgili özel durumlara göre çeşitlendirin.

*Eğitimli bir makam şoförü ile çalışmak istiyorsanız bu konuyu sorgulayın. Aracı her türlü şartta zorlanmadan kullanabilecek birini arıyorsanız ileri sürüş teknikleri eğitimi almış olan kişileri tercih edin.

*Mesai saatlerini, dinlenme ve tatil zamanlarını net olarak belirtin. Esnek çalışma saatlerine uyum sağlayacak birini tercih ediyorsanız bunu da ifade etmeyi unutmayın.

*Görüştüğünüz adayın temiz ve uyumlu bir şekilde giyinip giyinmediğine, dişlerine, saçlarına, ellerine özen gösterip göstermediğine dikkat edin.

*Protokol kurallarını bilip bilmediğini sorgulayın.

*Konuşma tarzına, kullandığı kelimelere dikkat edin. Ailenizin, arkadaşlarınızın, konuklarınızın yanında sizi üslubuyla da en iyi şekilde temsil edeceğinden emin olun.

*Bir makam şoförünün beklenmedik anlardaki reflekslerinin sağlam ve doğru olması önemlidir. Görüştüğünüz adayın bu açıdan ne durumda olduğunu sorgulayın.

İyi Bir Makam Şoförü İşverenini Her Durumda En İyi Şekilde Temsil Edebilmelidir

Makam şoförlüğü kolay bir iş değildir. Bu işin iyi araba kullanmaktan çok daha fazlasını yapabilmek gerekir. Makam şoförleri bir nevi özel şoför sayılabilirler ama sahip olmaları gereken özellikler standart bir şoförünkilerden daha çoktur.

Sadece sizin, eşinizin ve çocuklarınızın ulaşım ihtiyacını karşılayacak bir şoförün de bakımlı, nazik ve soğukkanlı olmasını istersiniz ama örneğin protokol kurallarını bilmesini beklemezsiniz. Ortalama bir nezakete sahip olması yeterli gelir. Oysa bir makam şoförü aracın kapısını bir kadına ve bir erkeğe ayrı ayrı nasıl açacağını, kime, hangi sözlerle hitap etmesi gerektiğini bilmelidir.

Özel şoförünüzün silah kullanmayı bilmesini, silah ruhsatı olmasını, saldırı ihtimaline karşı tetikte olmasını beklemeyebilirsiniz. Ama bazı makamlardaki kişiler bu durumlara karşı da tedbirli olmak zorundadırlar ve bu gibi konularda bilgisi ve deneyimi olan bir makam şoförü ile çalışmak isterler.

Makam şoförü sadece işvereninin değil onun yönettiği veya sahibi olduğu kurum ya da işletmenin veya siyasi pozisyonunun itibarını da temsil eder. Bu yüzden bazı ekstra özelliklere sahip olması gerekir.

Makam Şoförü Ücretleri

Makam şoförlüğü işinin kişilere cazip gelmesinin sebeplerinden biri de bu iş için genellikle birçok meslekten daha iyi gelir getirmesidir. Makam şoförü ücretleri şoförün sahip olduğu özelliklere göre değişir. Uzun yıllara dayanan bir tecrübesi ve mesleğinde temiz bir sicili olan, yabancı dil bilen, protokol kurallarını eksiksiz olarak uygulayabilen, iyi ve sağlam referanslara sahip bir şoförün ücreti piyasa ortalamasının üstünde olacaktır.

Damla Danışmanlık ile Makam Şoförü Bulmak

20 yıldır İnsan Kaynakları piyasasında hizmet veren deneyimli, prestijli ve yasal bir firmayız. Geniş portföyümüzde makam şoförü adayları da bulunmaktadır. Kriterlerinizi bize bildirmeniz halinde en kısa zamanda istediğiniz özellikleri taşıyan adaylarımızı tespit edip sizinle buluşturabiliriz.

Makam Şoförü Arıyorum diyorsanız tıklayın.