Basında Biz

Damla İnsan Kaynakları

Kaynak : Meydan Gazetesi

Çalışan anne en büyük kâbusunu doğum izni bitip de işe dönmesi gerektiğinde yaşıyor. Biricik yavrusundan ayrılmayı zar zor içine sindirirken bir de neredeyse karaborsa olan bakıcı sorunuyla yüzleşmek zorunda kalıyor.

Anneanne babaanne ya da akrabalardan biri bakabilecekse annenin vicdanı; yükü ve sorumluluğu biraz hafifliyor. Ancak büyükşehirlerde ailelerinden çok uzakta yaşayanlar için bu imkân da mümkün olmuyor. Çok aşırı seçici olmak, beklentilerin yüksek olması ya da doğru kriterleri bilememenin getirdiği gerginlik de buna eklenince sorun içinden çıkılmaz bir hal alıyor. 

Bakıcılıkta uzman büro yok
Bütün ihtiyaca rağmen çocuk bakıcılığı tek başına bir sektör olarak nitelenmiyor maalesef. İstanbul Özel İstihdam Büroları Derneği (İÖİBD) Başkanı Vural Şeker’in verdiği bilgilere göre, Türkiye’de 358 Özel İstihdam Bürosu mevcut. Bu büroların yüzde sekseni İstanbul’da hizmet veriyor. Sadece İstanbul’da ev içi hizmette profesyonelleşmiş 70 kadar özel istihdam bürosu mevcut. Ev işleri kategorisinde yer alan firmaların hemen hepsinin dadı ve oyun ablası gibi alanlarda da eleman temini gerçekleştirdiğini açıklayan Şeker, “Ancak uzmanlık alanı sadece çocuk bakıcılığı olan pek fazla firma yok. Bu nedenle piyasa hâlâ bu alanda uzmanlaşmış birkaç rakibe ihtiyaç duyuyor” diye konuşuyor.

Fiyatlar çok yüksek
Bakıcı fiyatları ise yapılacak işin tanımına, beklentilere ve adayın özelliklerine göre değişiyor. Bakıcıları yerli ve yabancı olarak ikiye ayırdıklarını anlatan Şeker, “Maaşlar Türk elemanlarda gündüzlü 1500 TL artı yol ücretinden başlıyor. Yatılı elemanlarda bu fiyat 2500 TL'ye çıkıyor. Yabancı uyruklu Özbekistan, Türkmenistan, Gürcistan, Moldovalı gibi elemanlarda 700-800 dolar, Filipinli elemanlarda 1000-1500 dolar aralığında değişiyor” ifadelerini kullanıyor. 

Etiketler :çalışan anne
BASINDA BİZ