Azeri Bakıcı

Damla İnsan Kaynakları
Eleman Arıyorum Firmanıza-Evinize Eleman mı Arıyorsunuz?
İş Arıyorum Hemen Bilgilerinizi Bırakın, İş Sizi Bulsun !

Çocuğunuz, yaşlı bir yakınınız veya hastanız için iyi bir bakıcı bulmak için araştırma yapmaya başladığınız zaman karşınıza pek çok alternatif çıkar. Bir yabancı bakıcı ile çalışmak istiyorsanız seçiminizi ülkemizde hizmet vermek isteyen Filipinli bakıcı, Nepalli ya da Faslı bakıcı veya Azeri bakıcı adayları arasından yapabilirsiniz.

Yabancı bakıcılar günümüzde ülkemizdeki aileler tarafından sıklıkla aranmaktadırlar. Birçoğunun Yatılı olarak çalışma fikrine açık olmaları, yabancı dil bilmeleri ve çocuğunun eğitimli olması yabancı uyruklu bakıcı adaylarını cazip alternatifler haline getirmektedir. Ülkemizde yaşayan ailelerin yanında çalışmak isteyen Azeri bakıcılar bu işin gerektirdiği birçok özelliği taşıdıkları için son zamanlarda ciddi bir talep görmektedirler. Aşağıda Azeri uyruklu bakıcılarla çalışmanın avantajları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Azeri Bakıcılar ile Çalışmak Neden Avantajlı?

Evinizde bizim kültürümüze yakın bir bakıcı çalıştırmayı tercih ediyorsanız Azeri bakıcı adaylarıyla görüşmeyi düşünebilirsiniz. Azeri bakıcılarla çalışmanın avantajları bundan ibaret değildir elbette. İyi bir çocuk bakıcısı veya yaşlı bakıcısı arayan ailelere cazip gelen birçok özellikleri vardır. İşte o özellikler:

 • Çoğu çocuğunuza başta Rusça ve İngilizce olmak üzere bazı yabancı dilleri öğretebilir.
 • Dilimize hakimdirler.
 • Kültürleri bizim kültürümüze yakın olduğu için adapte olmaları ve yapmaları gereken şeyleri öğrenmeleri uzun sürmez.
 • Mükemmel bir bakıcı arayanların istediği birçok kişilik özelliğine sahiptirler.
 • Yatılı bakıcı olarak hizmet vermeye hazırdırlar.
 • Çoğu eğitimlidir.
 • İzin günleri konusunda uyumludurlar, sizin ihtiyaçlarınıza ve şartlarınıza göre davranırlar.
 • Ücretleri çok yüksek değildir.
 • Çocuk bakıcılığı veya yaşlı bakıcılığı gibi işleri geçici bir iş olarak değerlendirmezler. Birçoğu hayatlarını bu türden işler üzerine kurmak amacındadır. Yine de görüşme sırasında adayları bu açıdan iyi değerlendirmeye dikkat etmelisiniz.

Çoğu Yabancı Dil Bilir ve Çocuğunuzun da Öğrenmesine Yardımcı Olur

İlkokul çağı öncesindeki çocukların yabancı dil öğrenmeye çok yatkın olduğu büyük oranda kabul görmüş bir tezdir. Azeri uyruklu bakıcıların çoğu ana dillerinin yanında ayrıca Rusça da öğrenirler. Ayrıca aralarında İngilizce ve başka yabancı dilleri bilenler de vardır.  Bu yüzden, çocuklarının küçük yaşlarda yabancı bir dile aşina olmasını isteyen ve bunun geleceklerini olumlu etkileyecek bir özellik olduğunu düşünen birçok aile Azeri bakıcı adaylarıyla çalışmayı tercih etmektedirler.

Türkçeye Hakim Olmaları İletişimi Kolaylaştırır

Evinizde bir yabancı bakıcı çalıştırdığınız zaman birbirinizin dilini bilmemekten kaynaklanan iletişim sorunları yaşayabilirsiniz. Bu sorun zaman içinde yavaş yavaş çözülür ama en azından başlangıçta bazı sıkıntılar yaşanabilir. Azeri bakıcıların büyük kısmı dilimize hakim oldukları için onlarla rahat bir şekilde iletişim kurmak daha az zaman alır. İki taraf da kendini ifade etmekte zorluk çekmediğinden işler daha kısa sürede düzene girer.

Kültürel Yapıları Türk Kültürüne Yakındır

Azeri kültürü ile Türk kültürü arasında birçok ortak nokta bulunmaktadır. Kültürümüzün konuklara güler yüzlü davranma ve ikramda bulunma, yaşlılara saygı gösterme gibi özellikleri Azeri kültüründe de mevcuttur. Bu yüzden, Azeri bakıcınızın aile yapınıza ve kurallarınıza uyum sağlaması çok uzun sürmez. İster bir bebeğe veya çocuğa, ister yaşlı bir hastaya bakacak olsun; işine çok zaman geçmeden alışır. Bu da sizin için büyük bir rahatlık demektir.

Azeri Bakıcılar İyi Bir Bakıcı Olmalarını Sağlayan Kişilik Özelliklerine Sahiptirler

Ailelerin bakıcıda aradığı kriterler arasında yapılacak işin türüne ve ailenin yapısına bağlı bazı farklılıklar olsa da iyi bir bakıcı denilince akla gelen bazı ortak özellikler de mevcuttur. Hiçbir milletin ya da kültürün bütün bireyleri aynı özellikleri taşımazlar elbette. Fakat belli bir toplumun birçok üyesinin taşıdığı genel nitelikler de vardır. Azeriler genel olarak kibar, güler yüzlü, enerjik, çalışkan ve uyumlu insanlar olarak tanınırlar. Bunlar pek çok ailenin bakıcı adaylarında aradığı özelliklerdir.

Yatılı Olarak Çalışmaya Eğilimlidirler

Bazı aileler gündüzlü bakıcı adaylarını tercih ederler, bazıları ise bir yatılı bakıcı ile çalışmayı. Bakıcınız izin günü dışında sürekli olarak evinizde kaldığında geceleri veya hafta sonları dışarıya daha rahat çıkarsınız. Ayrıca hastalık ve benzeri bir durum için çevrenizde her zaman bir desteğiniz olur.

Türk bakıcılar arasında yatılı olarak çalışmayı kabul edenlerin sayısı fazla değildir. Yabancı bakıcılar ise, tam tersine, yatılı olarak çalışmayı tercih ederler. Bu durum bütün yabancılar için değilse de çoğunluğu için geçerlidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi dilimize hakim olduklarından ve kültürleri bizimkine yakın olduğundan ötürü evinizde kalmaları sizin için daha az rahatsız edici olabilir.

Azeri Bakıcı Adaylarının Çoğu Eğitimlidir

Azeri uyruklu bakıcı adaylarıyla görüşürseniz birçoğunun eğitimli bireyler olduğunu fark edersiniz. Aralarında kendi ülkesinde sağlık veya eğitim sektöründe çalışmış olan pek çok kişi vardır.

Eğitimli bakıcı adaylarını tercih ettiğiniz zaman iletişim kurmakta da, ne istediğinizi ve neden öyle istediğinizi anlatmakta da daha az güçlük çekersiniz. Ayrıca böylece çocuğunuzun sadece bakımıyla değil, eğitimiyle de ilgilenen bir bakıcınız olur. Sağlık alanında eğitimli ve donanımlı olan Azeri bakıcılar da yaşlılara ve hastalara daha bilinçli bir şekilde bakım verirler.

İzin Günleri Konusunda Sorun Yaşamazsınız

Azeri bakıcıların büyük kısmı için haftada bir gün izin yapmak yeterlidir. Çoğu bu günün sizin için uygun olan gün olmasına da itiraz etmeyecektir. Uyumlu ve esnek kişiler olduklarından beklenmedik bir durumda izin gününün değiştirilmesini kabul ettirmeniz zor olmaz.

Azeri Bakıcı Ücretleri Daha Ekonomiktir

Yerli veya yabancı bakıcı ücretleri birçok faktöre göre değişir. Bakıcının gündüzlü veya yatılı olarak çalışacak olması, eğitim ve deneyim durumu, referansları, yapması gereken ekstra işler ve işinin zorluk derecesi maaş miktarını etkiler.

Ayrıca büyük şehirlerde ücretler genellikle daha yüksektir. Aynı kentin farklı semtlerinde bakıcılara farklı maaşlar ödenir. Bu, yerlerin sosyal ve ekonomik yapısıyla ilgili bir durumdur. Orta sınıftan ailelerin yaşadığı semtlerle ağırlıklı olarak üst gelir grubundan ailelerden oluşan semtler arasında ücret farklılıkları görülür.

Yabancı bakıcıların çoğu yatılı olarak çalışmak ve $ üzerinden maaş almak isterler. Talep ettikleri ücret bazen piyasa ortalamasının üstünde olabilir. Fakat Azeri bakıcıların ücretleri nispeten ekonomiktir.

Bakıcılık İşine Kısa Vadeli Bir İş Olarak Bakmazlar

Azeri asıllı birçok bakıcı adayının ülkemize geliş amaçları zaten ailelerin yanında bakıcı ve / veya ev işleri yardımcısı olarak çalışmaktır. Bu onlar için geçici bir iş değildir, tersine, mümkün olduğu kadar uzun süre bu alanda çalışmayı hedeflerler.

Yine de bu durum kişilere göre değişebilir. Bu yüzden, bakıcı seçerken bu konuyu önemle vurgulamalı ve adayların referanslarını sorgulamalısınız. Sıklıkla bakıcı değiştirmek çocukların üzerinde bazı olumsuz etkiler yapar. Hasta ve / veya yaşlı bireyler de alıştıkları ve memnun kaldıkları bir bakıcının işi bırakmasından ötürü sıkıntı yaşayabilirler.

Bu sizin için de sorun teşkil eder, çünkü tam önemli bir işi hallettiğinizi düşünüp rahatladığınız zaman kendinizi yeni bir arayışın içinde bulabilirsiniz. Bu yüzden, görüştüğünüz adayların uzun süre çalışmayı düşünen güvenilir insanlar olduklarından mümkün olduğu kadar emin olmaya çalışmalısınız.

İyi Bir Bakıcı Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

Bakıcı seçerken yapılan hatalar bireylerin ve ailelerin çeşitli sorunlar yaşamasına sebep olabilir. Mükemmel bebek bakıcısı, çocuk veya hasta bakıcısı ile buluşabilmeniz biraz seçim yaparken gösterdiğiniz titizlikle ilgilidir, biraz da şans meselesidir. Bu konuda ne kadar dikkatli olur, detaylı araştırma yaparsanız yanılma ihtimali o kadar azalır.

İyi bir bakıcı;

 • İyi iletişim kurabilmeli, düzgün, anlaşılır ve nazik bir üslupla konuşmalıdır.
 • Çocuklar, yaşlılar ve sağlık sorunu olan insanlarla ilgilenmek durumunda olduğundan sabırlı, esnek ve anlayışlı olmalıdır.
 • Sözüne sadık olmalı, işe geliş gidiş saatlerini aksatmamalıdır.
 • Yaptığı işi sevmelidir.
 • Fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı olmalıdır.
 • Yapacağı işe göre bebek, çocuk veya hasta bakımı konularında donanımlı olmalıdır. Deneyimli olması da işinizi kolaylaştırır.
 • Olumlu ve güler yüzlü olmalıdır.
 • Ani durumlarda, beklenmedik bir ev kazası ve benzeri olaylarda soğukkanlı davranmalı hemen alınması gereken tedbirleri almalıdır.
 • Gerektiğinde zaman kaybetmeden işvereniyle iletişime geçmelidir.
 • İşine düzenli olarak gelmesine ve uzun süre çalışmasına engel olacak bir durumu olmamalıdır.
 • Kişisel bakımına ve temizliğine dikkat etmelidir.
 • Bir çocuğa bakım veriyorsa ne zaman enerjik ve neşeli bir arkadaş, ne zaman otoriter bir yetişkin olması gerektiğini bilmelidir.
 • İşvereninin koyduğu kurallara uymalıdır.
 • Vicdanlı ve sorumluluk sahibi biri olmalıdır. 

“Bakıcı Arıyorum” Diyorsanız Damla İnsan Kaynakları Olarak Hizmetinizdeyiz

Damla Danışmanlık olarak 20 yılı aşkın tecrübemiz ve zengin eleman portföyümüzle bakıcı arayışlarınız da sizin de yanınızdayız. Azeri bakıcı, Filipinli, Faslı ya da Nepalli bakıcı, ikiz bebek bakıcısı, gölge öğretmen, ev öğretmeni, dadı, oyun ablası, yerli veya yabancı bakıcı, yatılı ya da gündüzlü bakıcı gibi eleman ihtiyaçlarınız için bizi her zaman arayabilirsiniz.

Aradığınız elemanda bulunmasını istediğiniz özellikleri ve çalışma şartlarını bize bildirmeniz yeterlidir. Sizi en kısa zamanda istediğiniz özelliklere sahip adaylarla buluşturmak için zaman kaybetmeden harekete geçeriz.

Azeri Bakıcı Arıyorum diyorsanız tıklayın.