Ev Öğretmeni

Damla İnsan Kaynakları
Eleman Arıyorum Firmanıza-Evinize Eleman mı Arıyorsunuz?
İş Arıyorum Hemen Bilgilerinizi Bırakın, İş Sizi Bulsun !

ev öğretmeniEv ortamında okul öncesindeki çağındaki çocukları eğitme sorumluluğunu alan bir öğretmenin sahip olduğu nitelikler önemlidir. Damla Danışmanlık  çocuklarının evde okul öncesi eğitim almasını isteyen ailelere bu işin gerektirdiği vasıfların tümüne
sahip olan ev öğretmeni temin edebilmeleri konusunda yardımcı olmaya hazırdır.

Çocuk sahibi insanlar olarak çocuklarınızın okul dönemine doğru yöntemlerle ve en iyi şekilde hazırlanması konusundaki titizliğinizi anlıyoruz. Anlıyoruz; çünkü biz de çocuklarımız için aynı titizliği gösteriyoruz. İstiyoruz ki çocuklarımız yeterli seviyede eğitim görmüş, öğretmenlik mesleki formasyonu olan, empati kurabilen, iyi bir diksiyona sahip bir öğretmen tarafından eğitilsin. İstiyoruz ki çocuğumuzu emanet ettiğimiz kişi sempatik, çocuğumuza kin gütmeyecek ve onunla alay etmeyecek, onu mahcup duruma düşürmeyecek ve gücendirmeyecek biri olsun. Bir ev öğretmeni ile anlaştıysak kendisi çocuğumuzun beden ve ruh sağlığını korumak konusunda hassas davransın; çocuğumuzun hatalarını onu küçük düşürmeden, tatlı sözler kullanarak ve hatası üzerinde düşünmesini sağlayacak şekilde ifade etsin istiyoruz.

Gittiği anaokulundaki anaokulu öğretmeni bütün bu özelliklerinin yanı sıra okulu çocuklar için samimi, huzurlu ve keyifli bir hale getirebilecek biri olsun istiyoruz. Yönettiği anaokulu için iyi bir öğretmen arayan bir okul müdürüyseniz biz buradayız, okul öncesi çağındaki çocuğunuzun okul dönemine ev ortamında hazırlanmasını isteyen anne babalarsanız yine buradayız. Arayışınızı arayışımızmış gibi sahipleneceğimizden kuşkunuz olmasın.

Çocuğunuzun ev ortamında okul öncesi eğitim almaya başlamasını istiyorsanız veya okula gitmekte olan çocuğunuzun derlerine, ödevlerine, sınavlara hazırlanmasına yardımcı olacak özel bir öğretmeni olmasını istiyorsanız bir ev öğretmeni ile anlaşabilirsiniz. Ev öğretmenleri bazen de algılama, okuma, yazma, dikkatini toplama gibi konularda sorunları olan çocuklarının gelişimini hızlandırmak isteyen aileler tarafından aranırlar.

Ev Öğretmeni Kimdir, Ne İş Yapar?

Bir ev öğretmeni temelde çocuğunuza ev ortamında eğitim veren kişidir. Görev tanımı ve sahip olması gereken özellikler sizin ihtiyaçlarınıza ve taleplerinize göre değişir. Bazı aileler yabancı dil, daha çok da İngilizce bilen ev öğretmeni ararlar. Bir sebeple öğrenme güçlüğü çeken bir çocuk için bu konuda eğitim almış bir öğretmen tercih edilir. Bazen de ebeveynler çocuklarının okulda aldığı eğitimi pekiştirecek, ev ödevlerini kontrol edecek, gerekirse yapmasına yardımcı olacak, sınav dönemlerine iyi hazırlanmasını sağlayacak bir öğretmenle anlaşmak isterler.

Ev Öğretmeni Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

*Çocuğunuzun öğrenmekle, anlamakla, okula uyum sağlamakla ilgili sorunları varsa bu alanda eğitimi ve / veya deneyimi olan biri olmalıdır.

*Okul öncesi dönemindeki çocuğunuz için bir ev öğretmeni arıyorsanız kişinin bu yaş grubundaki çocukların gelişimi ve eğitimi konusunda öğrenim görmüş olması gerekir.

*Okula devam etmekte olan çocuğunuz için ev ortamında hizmet verecek özel bir öğretmene ihtiyacınız varsa anlaşacağınız kişi çocuğunuzun yaşına, durumuna, seviyesine göre eğitim verebilecek biri olmalıdır.

*Ev öğretmeni her zaman sadece okul öncesi veya okul dönemindeki çocukların derslerine yardımcı olması için aranan bir kişi değildir. Bakımını üstlendiği çocuğun okul servisine bindirilmesi ve okuldan döndüğünde servisten alınması, yaşına uygun etkinliklerle zaman geçirmesi gibi şeyler de yapması talep edilebilir.

*Bir ev öğretmeni her koşulda sabırlı, anlayışlı, anlatma yeteneğine sahip ve öğrencisinin güvensizlik, sınav korkusu gibi sorunlarını çözebilecek biri olmalıdır.

*İyi bir ev öğretmeni çocukları seven, onlarla iletişim kurma becerisine sahip olan biridir. Öğrencisinin eksiklerini tespit eder, ihtiyaçlarını ve endişelerini anlar ve eğitim programını buna göre düzenler.

*İşini yaparken kendisini işe alan kişinin veya ailenin taleplerini ve prensiplerini de dikkate alır.

*İyi bir gözlemci olmalıdır. Öğrencisinin genel durumunu, varsa sorunlarını, endişelerini, iyi olduğu ve yetersiz olduğu alanları tespit edebilmeli ve aileye bildirmeli, gerekirse tavsiyeler vermelidir.

*Disiplinli olmalıdır. Eğitimine destek verdiği çocuğun yapması gerekenleri yapmasını sağlamak söz konusu olduğunda kararlı ve otoriter davranmalıdır. Öte yandan çocuğun gerektiği zaman dinlenmesine ve rahatlamasına da olanak vermelidir.

*Öğrencisine cesaret ve umut vermelidir. Bazı çocuklar çekingendir, bazıları biraz yavaş anlarlar, bazıları belirli bir konuda özellikle güvensiz olurlar. Öğrencisine bu gibi sorunlarını ve eksikliklerini giderebilmesi ve bunu yapabileceğine inanması için yardımcı olmalıdır.

*Çocuğunuzun özellikle zayıf olduğu veya gelişmesini istediğiniz bir yönü varsa o konuda bilgili olmalıdır.

Ev Öğretmeni Görev Tanımı

Aslında ev öğretmenliği işinin görev tanımı oldukça geniştir. İlanlarda ailelerin farklı ve çeşitli işler talep ettiklerini görebilirsiniz. Bunlardan bazıları şunlardır:

*Çocuk için yaşına uygun aktiviteler bulmak ve bunların uygulanmasını sağlamak

*Derslere, ödevlere yardımcı olmak, sınavlara hazırlamak, ödevleri kontrol etmek

*Spesifik bir konuda eğitim vermek (Yabancı dil, matematik, okuma – yazma ve benzeri)

*Çocuğu okula göndermek ve dönüşte karşılamak

*Çocuğun öz bakımına yardımcı olmak

Yatılı Ev Öğretmeni

Bazı aileler yatılı ev öğretmeni adaylarıyla görüşmeyi tercih ederler. Bu durumda ev öğretmeninin haftanın büyük bir kısmında, bazen tamamında geceleri ailenin evinde kalması gerekir. Bazen ailecek çıkılacak yolculuklara katılması da istenir. İzin günleri – dönemleri karşılıklı anlaşmaya göre belirlenir.

Yabancı Dil Bilen Ev Öğretmeni

Ev öğretmeni arıyorum” türünden ilanların bazılarında ailenin yabancı dil bilen ev öğretmeni aradığı görülür. Çocuklarının erken yaşlardan itibaren bir yabancı dil öğrenmesini veya okulda bu derste daha iyi bir seviyeye gelmesini isteyen aileler İngilizce, Almanca, Fransızca ya da başka bir yabancı dile hakim olan bir ev öğretmeni bulmak isterler. İngilizce dünya çapına geçerli bir dil olduğundan bu türden ilanlarla daha çok İngilizce bilen ev öğretmeni arandığını söyleyebiliriz.

Referanslı Ev Öğretmeni

Bazı ebeveynler daha önce de bu alanda hizmet vermiş referanslı ev öğretmenleri ile anlaşmayı tercih ederler. Bu durumda işverenin adayların referanslarını titizlikle kontrol etmesi gerekir. Reelde görüşmek mümkünse, adayın bunu kabul edecek referansları varsa bu fırsatı mutlaka değerlendirmelisiniz.

Ev Öğretmeni Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

*Çocuğunuzun ihtiyaçları ve sizin istediğiniz şeyler üzerinde etraflıca düşünün ve ilan vermeden veya bir İnsan Kaynakları firması ile görüşmeden önce eksiksiz bir liste hazırladığınızdan emin olun.

*Çocuğunuz genel olarak ya da belli bir konuda algılama güçlüğü çekiyorsa, zihinsel bir problemi varsa, dikkatini odaklayamıyorsa özellikle onun sorunuyla ilgili bir alanda eğitim almış olan adayları tercih edin.

*Spesifik taleplerinizi listeleyin. Evinizde bir köpek olabilir ve bu yüzden köpekten korkmayan bir öğretmen isteyebilirsiniz. Adayların sigara içmemesini veya belli şartlar altında, belli bir yerde içmesini talep edebilirsiniz. Müzik, satranç, resim, matematik gibi belirli bir konuda eğitim verebilecek kişileri tercih edebilirsiniz.

*Görüşeceğiniz adayın dakik bir insan olduğundan, mesai saatlerine uyacağından, sağlık sorunları veya başka sebeplerle sıklıkla izin istemeyeceğinden emin olmaya çalışın.

*Çocuklara karşı sabırlı, sevecen ve anlayışlı olmayan, onlarla empati kuramayan biri iyi bir ev öğretmeni olamaz. Adayları bu açılardan sorgulayın.

*Çocuğunuzun gelişimi, yapacağı etkinlikler, terbiyesi, yanında yapılacak ve yapılmayacak, söylenecek ve söylenmeyecek şeyler gibi konulardaki özel isteklerinizi mutlaka iletin.

Damla Danışmanlık ile Ev Öğretmeni Bulmak

Damla İnsan Kaynakları ekibi olarak sektörde 20 yıllık saygın bir geçmişe sahip olmaktan onur duyuyoruz. Ev öğretmeni, Nepalli bakıcı, oyun ablası, çocuk bakıcısı, ikiz bebek bakıcısı, makam şoförü,  özel şoför, sekreter, Filipinli bakıcı, hasta bakıcısı, yaşlı bakıcısı gibi personel ihtiyaçlarınız için size de yardımcı olmayı isteriz.

Ev öğretmeni arıyorum” diyorsanız bizimle iletişim kurup kriterleriniz hakkında bilgi vermeniz yeterlidir. En kısa sürede portföyümüzden aradığınız niteliklere sahip olan adayları tespit eder ve bizim de hazır bulunacağımız bir görüşme sırasında tanışmanızı sağlarız.

Bu toplantı sırasında önermiş olduğumuz adayı işe almaya karar verirseniz gerekirse 2 ay içinde sizin için iki yeni eleman daha bulacağımızı da taahhüt eden bir sözleşme hazırlıyoruz.

 

Ev Öğretmeni Arıyorum diyorsanız tıklayın.